Kavos šalis: Kinija

Kinija, trečia pagal dydį pasaulio valstybė, užima beveik visą rytinę Azijos dalį, ribojasi su keturiolika valstybių ir turi pakrantes prie Geltonosios, Rytų Kinijos ir Pietų Kinijos jūrų. Ji pasižymi nuostabia kraštovaizdžio įvairove. Pietvakariuose plyti aukšta Tibeto plynaukštė, kurią supa Himalajai ir Kunlano kalnai.

Šiaurės vakarai yra kalnuoti su sausringais baseinais ir driekiasi nuo Tian Šanio ir Altajaus kalnų grandinių bei didžiulės Taklimakano dykumos vakaruose iki Mongolijos plokščiakalnio Gobio dykumos vidurio rytuose. Rytų Kinijoje vyrauja lygumos, kurios iš esmės skirstomos į Huang He (Geltonosios upės) baseinus šiaurėje, Chang Jiang (Jangdzės) baseiną centre ir Xi Jiang (Kriaušės upės) baseiną pietryčiuose.

Pagrindinės išimtys yra Mandžiūrijos aukštumos, Leso plynaukštė, Cino Lingo kalnagūbris, pietryčių kalnai ir Junano plynaukštė toli pietuose. Klimato sąlygos ir augalija yra tokios pat įvairios kaip ir reljefas. Šiaurės Kinijoje vyrauja ekstremalus žemyninis klimatas, didelėje šalies dalyje vyrauja vidutinio klimato sąlygos, o pietvakariuose – drėgnas, šiltas subtropinis klimatas.

Daugiau kaip 70 % didžiulio Kinijos gyventojų skaičiaus gyvena kaimo vietovėse, daugiausia šiaurinėje rytinės žemumos dalyje ir palei pakrantę. Žemės ūkyje ir gyvulininkystėje dirba du trečdaliai darbingų gyventojų. Kinija yra didžiausia pasaulyje ryžių, kviečių, sojų pupelių ir cukraus gamintoja, pati apsirūpinanti grūdais, žuvimi ir gyvuliais. Medvilnė, sojos pupelės ir aliejinių augalų sėklos yra pagrindiniai prekiniai augalai, tačiau gaminami nedideli Arabica kavos kiekiai, ypač Junano regione.

Kinijoje gausu akmens anglių, naftos, gamtinių dujų ir daugelio naudingųjų iškasenų, daugiausia geležies rūdos, volframo (volframo rūdos), alavo ir fosfatų. Pramonės ir žemės ūkio gamybą paskatino aštuntajame dešimtmetyje įvykdytos ekonominės reformos, kurių metu buvo įsteigta daug privačių įmonių. Pramonei taip pat buvo naudingas bendrų įmonių steigimas ir užsienio investicijų srautas.

Pagrindinės pramonės šakos gamina geležį ir plieną, mašinas, tekstilę, perdirbtus maisto produktus, chemikalus ir statybines medžiagas. Pagrindinės Kinijos eksporto prekės yra tekstilė ir drabužiai, nafta ir jos produktai, mašinos ir transporto įranga, žemės ūkio produktai, metalo gaminiai, geležis ir plienas.

Tik arabica

kavą daugiausia augina pavieniai ūkininkai, nes didžioji dalis didelių kavos plantacijų yra išskaidytos. Visa ji yra arabica, o kadangi už arabicą, palyginti su (importuojama) robustos kava, mokama pakankama priemoka, visa užauginta arabica kava eksportuojama.

Beveik visa kava auginama Junano provincijoje, kurios geografinė padėtis ir klimatas labai panašūs į Kolumbijos Andų regioną. Augalų auginimo aukštis svyruoja nuo 700 iki 1200 metrų. Vidutinė metinė temperatūra Junano provincijoje svyruoja nuo 17,5 °C iki 21,5 °C.

Vienas iš kavos auginimo regionų yra Simao, esantis Junano provincijos pietvakariuose. Čia kava auginama 1200 m aukštyje, ant kalvų šlaitų. Čia yra apie 150 plantacijų, iš kurių didžiausia užima apie 200 hektarų. Klimato sąlygos yra idealios geriausioms arabikos rūšims auginti. Per metus iškrenta 1400 mm kritulių, o vidutinė temperatūra yra apie 20 °C. Šalnų pavojaus nėra, o kalnai saugo plantacijas nuo šaltų vėjų, pučiančių iš šiaurės.

Kai kuriuose kituose Pietų Kinijos regionuose taip pat auginama kava, tačiau labai nedideliais kiekiais. Kinijos pietuose esančioje Hainano salos provincijoje auginama šiek tiek robustos kavos.

Kinija yra grynoji kavos (Robusta) importuotoja, o jos importas (daugiausia iš Laoso ir Vietnamo) pastaraisiais metais labai išaugo, nes gerėja pragyvenimo lygis ir sparčiai auga šalies ekonomika. Jų pačių pagaminta Arabica kava yra eksportuojama. 2015-2016 m. Kinija iš viso importavo milijoną 60 kg kavos maišų.

Tačiau šiandien kavos auginimas ir eksportas greičiausiai plėsis : plotas ir produkcija yra gana kuklūs, tačiau regiono reputacija dėl mažų gamybos sąnaudų kartu su vyriausybės parama daro kavos perdirbimą patrauklų.

Nėra daug neplautos kavos. Tai vyšnios, kurios natūraliai džiūsta medžiuose, nes ūkininkai nespėjo jų laiku nuskinti. Baigiantis derliaus nuėmimo sezonui, norėdami išvalyti medžius, kad jie būtų paruošti naujam žydėjimui, ūkininkai paprastai surenka visas medžiuose likusias vyšnias, įskaitant nesubrendusias, praėjusio derliaus vyšnias, ir sausai jas apdoroja.

Šviežių kavos pupelių galite užsisakyti su Cofmos prekiniu ženklu.

Kavos šalis: Salvadoras

Centrinės Amerikos Ramiojo vandenyno pakrantėje esančioje tankiai apgyvendintoje Salvadoro valstybėje yra pakrantės lyguma ir vulkaninės kilmės kalnų grandinės, supančios plynaukštę, kurioje gyvena dauguma žmonių. Pakrantėje karšta, vasarą gausiai lyja, o aukštumose vėsiau. Pagrindinės prekinės kultūros – kava (pagrindinis eksporto produktas), cukrus ir medvilnė. Taip pat eksportuojamos krevetės. Pramonės produkcija apima perdirbtus maisto produktus, kosmetiką, vaistus, tekstilės gaminius ir drabužius.

Tik arabica

Salvadoro kavos istorija siekia 1740 m., kai ji pirmą kartą buvo pasodinta asmeniniam vartojimui nedideliame vakarinio regiono plote. Pirmasis eksportuotas derlius buvo 1855/56 m. – 50 mln. t. Nuo 1950 iki 1970 m. plačiai modernizuota technologija, įvestos naujos veislės, įsteigta kavos tyrimų institucija. Dėl šių veiksnių ir du dešimtmečius trukusio politinio stabilumo šalis tapo viena produktyviausių kavos gamintojų pasaulyje, turinti pagarbų įvaizdį dėl savo kokybės. Tačiau nuo devintojo dešimtmečio pradžios kavos gamybai didelę įtaką padarė keletas nesėkmių, kurios įstūmė šalį į krizę.

Salvadore kavos gamybai skirta 165 000 ha, t. y. beveik 12 proc. šalies dirbamos žemės. Nors kavamedžiai auginami 7 iš 14 šalies provincijų, daugiausia plantacijų yra vakarinėse ir centrinėse Santa Anos, Ahuachapano, Sonsonatės ir La Libertado srityse. Šiek tiek kavos auginama ir rytinėje šalies dalyje, San Miguelio ir Usulutano provincijose.

Salvadoras augina tik arabiką, pagrindinės veislės yra Bourbon (klasikinė veislė, auginama apie 80 proc. esamų plantacijų), Pacas (15 proc.), o likusią dalį sudaro Pacamara ir nykštukinės veislės, tokios kaip Caturra, Catuai ir Catistic. Salvadoro kava įgijo labai pastovios ir vis patikimesnės kokybės kavos reputaciją nei dauguma kitų augaviečių. Dėl šios priežasties ji tapo populiari Europoje, o jos patrauklumas dar didesnis, nes jos pupelės ir stilius yra tokie įprasti. Iš tiesų kavos stilius paprastai yra burbono, priešingai nei Centrinei Amerikai būdingesnės ilgosios pupelės. Kitaip tariant, žvelgiant iš viršaus, kai pupelė guli plokščiąja puse į viršų, ji yra beveik apskrita, o ne ovali.

Dėl natūralių dirvožemio savybių ir oro sąlygų, taip pat dėl Salvadoro gyventojų patirties aukštos kokybės kavos gamyba yra meistriškas menas, giliai įsišaknijęs šalies kultūroje.

Dėl glaudaus kavos regionų susitelkimo, tinkamo privažiuojamųjų kelių tinklo ir daugiau kaip 460 surinkimo punktų šviežiai surinktos vyšnios greitai pasiekia vieną iš šalyje veikiančių drėgnų malūnų, kad būtų galima iš karto paruošti plaušieną. Salvadoro augintojai paprastai patys neperdirba savo pupelių. Perdirbimu užsiima malūnai, kurie dalyvauja nuo tiekimo iki eksporto veiklos. Malūnininkų bendruomenė yra gerai organizuota. Didžioji dauguma jų priklauso „Abecafe“ (Kavos malūnų ir eksportuotojų asociacijai).

Plaunamas metodas: iš pradžių vyšnios iš anksto mirkomos didelėse vandens talpyklose, kur jos plaunamos ir vežamos į būgninius plaktuvus. Atskiriama minkštimas, o išspaustos kavamedžio pupelės iš anksto rūšiuojamos drėgnais būgniniais sieteliais.

Sausas apdorojimas: išdžiovinta pergamentinė kava supakuojama į maišelius ir laikoma sandėliuose (kartais biriose talpyklose), kol bus išlukštenta. Prieš lukštenimą pergamentinė kava išvaloma specialiomis mašinomis su vibraciniais sieteliais. Visos plieno ir geležies dalelės atskiriamos magnetu. Po to pergamento apvalkalas sulaužomas lukštenimo mašinose ir kava mechaniškai nupoliruojama.

Priklausomai nuo „Beneficio“ dydžio, fermentacijai naudojamos nuo 2 iki 40 tinkuotų plytų arba betono talpyklų. Priklausomai nuo auginimo zonos ir aukščio virš jūros lygio, fermentacijos proceso trukmė svyruoja nuo 8 iki 15 valandų. Dažniausiai kava į talpyklas ir iš talpyklų (pasibaigus fermentacijos procesui) nukreipiama vandeniu.

Po to kava plaunama mechaniškai. Per trintį tarp kavos pupelių pašalinami nešvarumai ir gleivės. Po to drėgna kava mechaniškai rūšiuojama gėlu vandeniu ir specialiais sieteliais, o vėliau transportuojama į džiovyklą, pumpuojama vamzdžiais arba plaunama betoniniais kanalais.

Vanduo imamas iš upių arba šulinių, retai – iš cisternų.

Natūralus džiovinimas saulėje

Nuplauta kava paskleidžiama saulėje ant džiovinimo aikštelės. Jos yra iš plytų arba betono, kava išdėliojama mažomis juostelėmis ir nuolat apverčiama rankomis arba traktoriumi, turinčiu slankiklį arba grėblį. Naktį arba lietingu oru kava supilama į krūvą ir uždengiama. Džiovinimo procesas trunka nuo 8 iki 15 dienų, priklausomai nuo oro sąlygų.

Dirbtinis džiovinimas

Taikant dirbtinio džiovinimo metodą, kava pirmiausia išdžiovinama saulėje arba džiovykloje iki 35 % likutinės drėgmės. Priešdžiovyklos ir džiovyklos veikia pagal partijų principą ir yra sujungtos. Kai kurios iš jų yra vertikalios būgninės džiovyklos, veikiančios skirtingose temperatūrose. Šios džiovyklos paprastai veikia naudodamos dyzelinius degalus, žibalą ir tiesioginį arba netiesioginį oro šildymą. Jų našumas svyruoja nuo 1 800 iki 18 000 kg vienai įkrovai.

Kava rūšiuojama pagal dydį ir svorį kombinuotuose oro separatoriuose ir sijotuvuose. Kartais rūšiavimo procesas gali būti užbaigiamas renkant rankomis, kad būtų gautas „europietiškas paruošimas“, kuris yra pranašesnis už „amerikietišką paruošimą“.

Malonu žinoti

Hondūro ir Nikaragvos malūnininkai perka šlapią perrinkimą iš augintojų ir (arba) prekiautojų, o Salvadoro malūnininkai perka vyšnias ir atlieka abu procesus: ir šlapią, ir sausą. Toks metodas labai naudingas partijų kokybei ir homogeniškumui. Botaninės veislės: Burbon, Typica, Pacas (daugiau ar mažiau Caturra) ir Pacamara (Pacas ir Maragogype hibridas).

Apie eksportuotojus

Bendras kavos plotas yra 163 000 ha, o tai sudaro 12 % visos žemės ūkio paskirties žemės. Per metus iš kavamedžių ir šešėlinių medžių genėjimo pagaminama beveik 1,4 mln. kubinių metrų malkų. Šalyje yra daugiau kaip 20 000 kavos augintojų. 93 % ūkių laikomi mažais ir vidutinio dydžio, kiekvienas jų pagamina mažiau kaip 700 maišelių po 46 kg kavos. Tarp stambių augintojų yra 100 ūkio darbuotojų kooperatyvų, kuriems priklauso apie 25 000 narių.

Šie augintojai pagamina 25 % visos produkcijos ir yra tokių kooperatyvų kaip Ucafes (Kavos gamybos kooperatyvų organizacija) ir Ucraprobex (Žemės reformos kavos gamybos ir perdirbimo kooperatyvai) nariai. Daugelis iš jų taip pat turi savo perdirbimo įmones. Taip pat yra gamintojų kooperatyvų, kurie, siekdami vertikaliai integruotis į kavos verslą, organizavosi investuoti į perdirbimo įmones. Jie perdirba 25 proc. visos šalyje pagaminamos produkcijos. Dėl to kavos gamyba ir perdirbimas nėra sutelktas tarp kelių gamintojų, o iš šios prekybos naudos gauna daugiau žmonių.

Vyriausybės pajamos, gautos iš mokesčių, labai padėjo finansuoti socialines investicijas, tokias kaip keliai, telekomunikacijos, uostai, elektros energijos ir vandens gamyba ir paskirstymas, švietimas, sveikatos apsauga ir būstas. Be to, pajamos iš kavos turėjo svarbų dauginamąjį ir teigiamą poveikį Salvadoro ekonomikai ir gyventojams. Tačiau svarbiausia nauda yra ta, kad dėl Salvadoro kavos augintojų, perdirbėjų ir vyriausybės darbščių iniciatyvų kava labiausiai prisidėjo prie gamtos išteklių išsaugojimo, nes išsaugojo miškus, kurie naudojami pavėsiui.

Salvadoro kavos taryba (Consejo Salvadoreno del Café) yra vietinis subjektas, užsiimantis kavos populiarinimu, statistikos rinkimu ir tarptautiniu bendradarbiavimu.

Verta žinoti

Nepaisant 15 metų trukusių sunkumų, Salvadoro kavos augintojai ir eksportuotojai kovoja, kad šalies kavos pramonė vėl pasiektų praeities pasiekimų lygį. Nemažai plantacijų yra visai netoli miestų. Mažos kainos skatina augintojus paversti savo plantacijas nekilnojamojo turto objektais.

Šviežių kavos pupelių galite užsisakyti su Cofmos prekiniu ženklu.

Šokis Kolūkio pirmininkas

Paukštininkė centre šoka polką su pasirinktuoju žaidėju, abu smagiai sukdamiesi vienoje vietoje į dešinę pusę.

Tuo metu visi kiti žaidėjai, susikabinę aštuonetukuose krepšeliu pro priekį, grandinėlėmis pasikeičia vietomis pro scenos gilumą. Antrojo aštuonetuko žaidėjai praleidžia pirmojo aštuonetuko žaidėjus scenos gilumoje pro prieki (5 pieš.).

Polką kartojant, viduryje esančioji pora sukasi į priešingą pusę, o grandinėlės, nekeisdamos susikabinimo, grįžta pro scenos gilumą į savo vietas. Grįžtant atgal, pro priekį eina antrojo aštuonetuko žaidėjai.

Pačioje pabaigoje žaidėjai grandinėlėse pasileidžia rankomis ir, visi vėl sudaro bendrą ratelį. Paukštininkė atsisveikina su išvestuoju į ratelį vyru, jį palieka, o pati stoja į ratelį buvusiam pirmininkui iš kairės pusės (į savo vietą).

Bendras ratelis sukasi į dešinę apie traktorininką, kuris viduryje eina priešinga kryptimi. Traktorininko rankos ant klubų. Ratelį reikia apsukti vieną kartą. Pabaigoje keturiais žingsniais į vidurį sueina merginos ir sudaro ratelį apie traktorininką, o vyrai susikabina šonuose rankomis krepšeliu pro priekį. Kairėje scenos pusėje esančioje grandinėlėje — trys pirmojo aštuonetuko vyrai, o dešinėje keturi antrojo.

Traktorininkas stovi viduryje, veidu pasisukęs į žiūrovus, ir žiūri į merginas.

Merginos suka ratelį į dešinę pusę aplink stovintį viduryje traktorininką ir po šešiolikos žingsnių, apsisukusios per dešinį petį, eina atgal, kaip I posme.

Vyrai pasikeičia vietomis ir grįžta atgal, prasilenkdami pro gilumą, kaip I posme, tik su tuo skirtumu, kad susikabinę krepšeliu.

Pabaigoje traktorininkas ima už rankos ir atsiveda į centrą pirmininko poros šokėją (4 nr.) ir susikabina su ja polkai. Likusios pirmojo aštuonetuko trys merginos susikabina krepšeliu pro priekį kairėje scenos pusėje labiau priekyje, o antrojo aštuonetuko keturios merginos susikabina taip pat krepšeliu pro prieki, tik dešinėje ir labiau gilumoje.

Pirmojo aštuonetuko vyrai pabaigoje sustoja kairėje scenos pusėje, gilumoje, o antrojo — dešinėje, priekyje. Merginos labiau ratelio centre, maždaug per 2 m nuo centrinės poros, o vyrai labiau išorėje, nuo centrinės poros per 6–7 m (6 pieš.).

Traktorininkas šoka scenos centre polką su pasirinktąja mergina, smagiai abu sukdamiesi vienoje vietoje į dešinę pusę.

Merginos, susikabinusios dviejose grupėse krepšeliu pro priekį, eina aštuonis žingsnius atbulos atgal tolyn nuo centre šokančios poros. Pirmojo aštuonetuko trys merginos eina atbulos kairį priekinį kampą, o antrojo visos keturios dešinį gilumos kampą (6 pieš.). Nueiti reikia kiek galima toliau. Po to vėl eina aštuonis žingsnius į priekį tuo pačiu keliu, į tas pačias vietas.

Tuo metu vyrai, taip pat susikabinę krepšeliu pro priekį, vaikšto panašiai kaip merginos, tik priešingomis -kryptimis ir kituose kampuose. Jie pirma eina aštuonis žingsnius į centrą artyn prie šokančios poros, o paskui iš centro tolyn nuo šokančios poros. Pirmojo aštuonetuko vyrai taip vaikšto gilumoje kairiajame scenos kampe, o antrojo — dešiniajame priekiniame kampe.

Nė vienas žmogus pasaulio istorijoje neperleido per savo rankas tiek briliantų kiek Haris Vinstonas

Nė vienas žmogus pasaulio istorijoje neperleido per savo rankas tiek briliantų kiek Haris Vinstonas. Kartais jam priklausę šešiasdešimt garsiausių ir didžiausių šios žemės deimantų. Milijonieriai mirštant ant stalelio greta lovos žaižaravo dėžutė, inkrustuota šimtu mažų briliantų. Šią dėžute Antverpeno juvelyrai kažkada buvo padare imperatoriui Frydrichui Didžiajam. Tai žinant, labai lengva pasamprotauti apie šio pasaulio tuštybę ir nepastovumą.

Bet, kaip sakoma, žmogus yra laikinas o deimantas amžinas. Juk romėnu istorikas Plinijus Vyresnysis jau beveik prieš du tūkstančius metų rašė: Tai patvariausias iš visu žmogaus turtų.

Prieš mirtį Haris Vinstonas prekyba šiais brangakmeniais apibūdino taip: deimantas magiškas žodis, ypač šiandien, Niekada anksčiau jo kainos nebuvo didesnės ir niekada nekilo sparčiau. ir vis tiek paklausa jų didesnė nei pasiūla. Nors pas mane ateina. Žmonės, perkantys milijonines vertės akmenis, svarbiausias mano biznis ketvirčio karsto ar smulkesni briliantai, tekainuojantys kelis šimtus dolerių”.

Šitokia briliantu prekybos sostinė yra Antverpenas, tačiau atsitiktiniam šio miesto atvykėliui kelio į deimantų biržą nėra. Smalsus pašaliečiai ten nepageidaujami, Vis dėlto vienam kitam pavyksta įsismelkti į biržą, regėti neskubiai atliekamus sandėrius ir pasivaikščioti deimantų pirklių keliais.

Nuo seno Antverpenas vadinamas Šiaures Jeruzale. Kodėl? Štai kaip vokiečių žurnalistui R.Jungblutui apie save pasakojo tipiškas Šio miesto deimantų pirklys Jakobas: “Žinai aš kilęs iš neturtingos žydų šeimos. mano tėvai nuvyko iš Rusijos į Palestina. Užaugau kibuce, ganiau veršius. Jaunuoliu būdamas įsitaisiau, į deimantų šlifavimo dirbtuvę Tel Aviv „ Dešimt metų dirbau ir visko mokiausi. 1970 metais ėmiau prekiauti deimantais ir nepasigailėjau. Dabar turiu viena gražiausių namų šiame mieste, važinėju ”Mersedesu“, dažnai keliauju po pasaulį. Tarnaudamas Izraelio armijoje dalyvavau trijuose karuose su arabais. Po to persikėliau čia, į Antverpena“.

Per Antverpeno rinką pereina apie šešiasdešimt procentų visų pasaulio šlifuotų ir nešlifuotų deimantų. Jų srautą valdo “Huge Raad voor Diamant” “Aukštoji deimantų taryba”, tikrasis Belgijos deimantų karalius. Šiame mieste du tūkstančiai deimantų prekybos firmų, kurios turi 458 šlifavimo dirbtuvių. Brangiame biznyje dalyvauja 30 tūkstančių žmonių, metinė jų apyvarta siekia 12,5 milijardo dolerių. Dauguma šių Žmonių — žydai. Ne veltui pagal tradiciją po sandėrio deimantų pirkliai palinki vienas kitam: “Mazel und broche”; jidiš kalba tai reiškia “laimės ir apvaizdos”. Dabartinis Antverpeno deimantų biržos prezidentas Abraarnas Fišleris pasakoja, kad 1939 metais birža turėjo 1645 narius, po karo iš jų beliko 355. Dauguma žuvo Hitlerio lageriuose, vos tik kai kurie, taip pat ir pats Fišleris, spėjo pabėgti. Karo metais jis dirbo deimantų pramonėje Kuboje, ir kai tik Vokietija kapituliavo, grįžo namo, į Antverpena. “Aš myliu šį miestą ir ne mažiau savo amatą. Diena, kai neperku ir neparduodu deimantų, man prarasta”, prisipažįsta Fišleris.

Valensų draugų nuomone, pirmiausia Lechas — šeimos žmogus

LECHAS VALENSA labai stengėsi išlaikyti paslaptyje savo vyriausio sūnaus vestuves, rašo laikraštis „The European“. Jo draugams buvo įsakyta tikrąja šio žodžio prasme jokiu būdu neprasitarti apie tai Lenkijos spaudai. Solidarumo lyderis bijojo, kad dėl žmonių antplūdžio jungtuvės Gdansko Olivos katedroje nevirstų komedija, galinčia pakenkti tuometiniam kandidatui į prezidentus.

Valensų draugų nuomone, pirmiausia Lechas — šeimos žmogus, o tik po to politinis veikėjas, dėl to jis visuomet rūpinsis ir gins savo šeima. Suprantama, todėl jis norėjo, jog vestuvių ceremonija būtų ori ir iškilminga. Dabar Lenkijoje kalbama, kad tai buvo viena geriausiai išlaikytų paslapčių šios šalies istorijoje. Absoliučiai niekas nežinojo apie vestuves.

Bogdanui Valensai dar tik 20 metų. Jis studijuoja ekonomika. O nuotaka gražutė jo vaikystės draugė Agnieška Drozdovič.

Bogdanas taip pat buvo nelabai kalbus. Prieš vestuves savo draugams jis sakė: „Esu eilinis vaikinas; besiruošiantis vesti. Nenoriu, kad Valensos pavardė lemtų mano ir Agnieškos gyvenima“.

Iš tikrųjų niekas nesutrukdė jaunajai ruošti Valensą porai vestuvėms. Nupirko puikų nama Gdansko prie Lechas vaikams tai jo dovana. nuo Kopenhagos, kad nebūtų įtarimų ir kalbų.

Kas nežino “Karalaitės ant žirnio“, “Bjauriojo ančiuko“ ir kitų KRISTIANO ANDERSENO pasakų. Šio danų rašytojo kūriniai išversti į 80 kalbų.

Visose Anderseno biografijose rašoma, kad jis gimė 1805 metais batsiuvio ir skalbėjos šeimoje. Tačiau danų istorikas Jensas Jorgensas mano kitaip. Jis paskelbė atliktų tyrimų duomenis, įrodančius, kad didysis pasakorius nesantuokinis Danijos karaliaus Kristiano Vlll sūnus. Jorgensas rašo, kad jaunasis sosto paveldėtojas turėjo romaną su grafienė Eliza Alefeld Lorving von Tranekar. Ši moteris, būdama šešiolikmetė, pagimdė berniuką. Vengiant skandalo, būsimojo karaliaus meilės vaisius buvo skubiai atiduotas paprastai, bet dorai sutuoktinių porai, gyvenančiai Žodžiu, Odense. kuo toliau.

Tokia sensacinga Anderseno kilmės teorija sukėlė karštu ginčų. Dauguma mokslininkų mano, kad ji nelabai įtikinama. Tačiau kiti teigia, kad Andersenas panašus į Kristiana Vili. Na Jensas Jorgensas žada pateikti naujų įrodymų savo hipotezei apginti.

Budelis – apibūdinami žiaurūs diktatoriai ir blogą vardą pelnę politiniai veikėjai

PROFESIJA – BUDELIS

Šis žodis daugiausia vartojamas perkeltine prasme. Juo apibūdinami žiaurūs diktatoriai ir blogą vardą pelnę politiniai veikėjai. šitaip profesionalūs mirties bausmių vykdytojai pasislepia po eufemizmo skraiste. Saidas as Sajaias ir yra toks budelis -— profesionalas, įvykdantis Saudo Arabijos karalystės šariato teismo nuosprendžius. šio “darbo” jis ėmėsi savo noru prieš 37 metus. Turėdamas 20 metų Saidas atvyko iš savojo kaimo į Er Rijadą ir stojo tarnauti kariuomenėn. Laisvalaikiu vaikinas eidavo į centrinę miesto aikštę ir stebėdavo, kaip kerta galvas nusikaltėliams. Suprantama, jis nejautė nei gailesčio, nei užuojautos. Tiesiog buvo įdomu. Už savo kaip budelio “debiutą“ gavo 500 rinkų (133 dolerius). Vėliau [prato savo veiksmus vertinti ne kaip darbą, o kaip gera! Apmokamą hobi. Saidas jau įvykdė beveik 600 egzekucijų už kiekvieną gavo užmokestį.

Retkarčiais jis praleidžia bemieges nerimo naktis. Mat labai rūpinosi savo profesionalumu. Galvai nukirsti reikalinga tvirta ranka ir taikli akis. Profesionalo paslaptimi Seka ir tai, kodėl vykdydamas mirties bausmę moterims, jis naudoja pistoletą. Pasitaiko ir sunkių darbo dienų sykį teko atlikti 12 egzekucijų vieną po kitos!

Artimieji ir draugai kartais reiškia kritiškų pastabų apie Saldo profesiją, tačiau jis pats jaučia, jog darbas teikia daug džiaugsmo ir pasitenkinimo. Ir apskritai, Saidas as Sajafas laimingas žmogus: turi 24 žmonas ir 25 vaikus. Sulaukęs 60ies, jis nusprendė išeiti pensiją ir išmokė savo profesijos vieną iš sūnų Mohamedą..ji kurį laiką dirbo kartu, ir tėvas liko patenkintas: “Jis dar neatskleidė visų savo sugebėjimų, bet aš ramus – darbą jis mėgsta..”

Diena prieš savo mirtį Monako princesės Karolinos vyras STEFANAS KAZIRAGIS

Diena prieš savo mirtį Monako princesės Karolinos vyras STEFANAS KAZIRAGIS per Prancūzijos televizija pareiškė, kad dalyvausiąs paskutiniame lenktyninių katerių čempionate, po kurio mesiąs šį rizikinga sportą, šešerius metus buvusi jo hobi ir aistra. Kita diena jo 5 tonas sveriantis katamaranas, lėkęs 160′ km/h greičiu, atsitrenkė į didžiule banga ir apsivertė. Saugos diržais prisisegęs Kaziragis buvo užmuštas akimirksniu, jo partneris Patrikas inosentis įkrito į vandenį sunkiai sužeistas.

Monako valdančiajai šeimai ši skaudi nelaimė priminė kita tragedija anksčiau automobilio katastrofoje žuvo princesės Karolinos motina, buvusi Holivudo žvaigžde Greise Keli.

Karolina sutiko Kaziragį, italų milijonieriaus sūnų, garsiame Monte Karlo naktiniame klube. Tuomet ji buvo ka tik išsiskyrusi su prancūzu Filipu Juno. Po dvejų metų audringo gyvenimo su šiuo pleibojumi Karolinai norėjosi ramybės. Stefanas Kaziragis sugebėjo jai ja duoti. Princesė pasitraukė iš visuomeninio gyvenimo ir daugiausia laiko praleisdavo su vaikais — Karolina ir Stefanas turėjo du sūnus ir viena dukra.

Dar studijuodamas ekonomika Milane, Kaziragis tvarkė šeimos finansinius reikalus ir rūpinosi jos dvarais. Prieš mirtį jis sėkmingai vadovavo statybos kompanijai, kurios centras Monake. Jis buvo atsargus biznierius ir bebaimis lenktynininkas. 1984 metais Stefanas pradėjo dalyvauti motorinių valčių varžybose iš 80ies laimėjo 12. 1989 metais Atlantik Sityje jis tapo pasaulio čempionu. Žuvo gindamas savo titula.

Po karo Džordžas Bušas vedė Barbara, leidybinės imperijos savininko dukra

Po karo Džordžas Bušas vedė Barbara, leidybinės imperijos savininko dukra, ir įstojo į Jeilio universitetą, kuriame kažkada mokėsi jo tėvas bei senelis. Universitete jis buvo išrinktas beisbolo komandos kapitonu ir aktyviai dalyvavo elitinio klubo “Kaukolė ir kaulai” veikloje. Baigęs universitetą pradėjo dirbti banke, tačiau dirbo neilgai. Netrukus veiklusis jaunuolis išvyksta į Teksasa tyrinėti naftos verslovių. Bušai apsigyvena lindynėse prie išmalto kelio ir maudosi toje pačioje vonioje kaip ir vietos prostitutė. Po 12 metų sunkaus darbo Džordžui Bušui priklausė 125 naftos gręžiniai. Taip jis tapo milijonieriumi, pasirengusiu kovoti už kongresmeno kėdė. Niekas tuo nesistebėjo. Teksasiečiai labai mėgo ši gabų, judrų kaip gyvsidabris vyrą. Visi taip žavėjosi Džordžu Bušu, kad Barbarai, anot žurnalo “Newsweek”, tai netgi sukeldavo pavydą. Biznierius domėjosi ne tik nafta. Jis tapo vietinio banko direktoriumi, vadovavo beisbolo komandai, uoliai lankė teatrus. Bet netrukus Bušų šeimoje įvyko tragedija – leukemija mirė jų dukrelė Robina. Ne tik Barbara, bet ir Džordžas po šios netekties praleido daug bemiegių naktų. Suprantama, kodėl tuo metu jis kuo galėdamas padėjo Džeimsui Beikeriui, kurio žmona mirė vėžiu.

Dabartinio JAV prezidento valdymo stilius susiklostė tuomet, kai jis kovojo už būvi Teksaso naftos verslovėse. Kartu dirbęs jo jaunesnysis brolis Viljamas prisimena, kad Džordžas žinojo kiekvieno pas jį dirbusio žmogaus ne tik pavarde, bet ir vardą. Jis pats išstudijuodavo geologinius žemėlapius, apžiūrėdavo gręžinius ir tik tada pirkdavo naujas žemes arba ne. Nebijodavo Bušas ir rizikuoti, bet visuomet žinojo rizikos ribas. “Todėl, – rašoma žurnale ”Fortune“, jo reikalai visuomet labiau plėtėsi į plotį, o ne į gylį“. Bušas pasirinkdavo žmones, kuriais galėjo pasitikėti. Asmeninį pasitikėjimą grindė žmogaus pažinimu. “Tuomet visi reikalai buvo sutvarkomi sukertant rankomis”, prisimena prezidento brolis. Džordžui tai labai patiko.

Šios savybės padėjo Bušui išsikovoti autoritetą dirbant Centrinėje žvalgybos valdyboje ir Votergeito bylos metu. CŽV direktorius visuomet naudodavosi bendru liftu, o ne asmeniniu, skirtu tik jam, be to, prašydavo, kad bendradarbiai vadintu jį vardu. Po metų Bušui išeinant iš šios organizacijos, darbuotojai jam plojo stovėdami. Kai Niksonas jį paskyrė JAV atstovu Suvienytųjų Nacijų Organizacijoje, Džordžas Bušas paspaudė ranka kiekvienam dangoraižio darbuotojui. Tad ne veltui sakoma, kad jis malonių smulkmenų meistras.

Postus prezidento administracijoje ir Baltuosiuose rūmuose užėmė jam lojalus žmonės. Karta Barbara Buš net pasakė savo vyrui: “Žinai, beveik visas kabinetas — mūsų draugai”. “Na o ko tu tikėjaisi?” — atsakė prezidentas.

AR GALI AUGALAI TARPTI NE SAULĖS ŠVIESOJE, O KURIOJE NORS KITOJE?

AR GALI AUGALAI TARPTI NE SAULĖS ŠVIESOJE, O KURIOJE NORS KITOJE?

Kuris iš mūsų nėra matęs, kaip akvariume, apšvietus jį saulei, augalai išskiria mažus burbulėlius? Tai — deguonis. Kuo daugiau yra deguonies burbulėlių, tuo intensyviau vyksta anglies dvideginio įsisavinimas — pagrindinis augalo gyvybinis procesas. Šis procesas priklauso nuo šviesos. Paruoškime eilę filtrų ir palikime mūsų akvariumą dirbtinėje šviesoje, tolydžio keisdami jos spalvą. Pasirodo, kad anglies dvideginis geriausiai įsisavinamas baltoje (saulės) šviesoje ir beveik taip pat gerai — raudonoje. Žalių šviesų, kaip jau žinome, lapas nesugeria. Taigi mūsų augalai žalioje šviesoje elgiasi taip pat, kaip ir tamsoje. Vadinasi, augalas gali augti dirbtinėje šviesoje su sąlyga, jeigu joje yra jam reikalingų spinduliu. Kaip ir kuo galima augalui pakeisti saulę? 1867 metais vienam mokslininkui pavyko pastebėti, kaip žibalinės lempos apšviestame augale susidaro krakmolas. Pastaruoju metu Tarybų Sąjungoje ir kitose šalyse daugelis mokslininkų dirba, augindami augalus elektros šviesoje. Laboratorijose vyksta įdomūs dalykai. Pomidoras, apšviečiamas ištisą parą, pasidarė daugiamečiu augalu, žydėjo ir derėjo kiaurus metus. Jaunutės pusmetinės pušaitės atrodė kaip septynerių metų amžiaus medžiai. Leningrado šiltadaržiuose elektros lempos šviesoje sužydėjo ir davė vaisius kakavos medis. Žinoma, namie arba mokykloje sunku yra naudotis tūkstanties žvakių lempomis, kokias savo darbams turi mokslininkai. Tačiau pamėginkite įrengti savo jėgomis „elektros kamerą“, apšviestą šimtavatėmis lempomis, tada jūs įsitikinsite, kokių galima pasiekti stebuklų, reguliuojant savo nuožiūra apšvietimo ilgumą.

Persirgęs gripu žmogus trumpam laiku įgyja imunitetą

Persirgęs gripu žmogus trumpam laiku įgyja imunitetą. Virusas gali gyventi tik gyvame organizme, be jo greit žūva, Gali būti, kad keletas virusu tyko tinkamiausio laiko ir atakuoja tas, prieš kuri tuo metu organizmas bejėgis.

Kiti mokslininkai mano, jog tarp epidemijų ramybės būsenoje esantys mikrobai, kad išliktu, kinta. Ir jei kada nors pasireikš Ispaniškas gripas, jį sukeis gerai pažįstamas nuo 1918 m., bet kiek biologiškai pakitęs virusas. Neseniai karaliavęs Honkongo virusas, nors ir jaunesnis, buvo lyg ir labiau subrendęs už savo vyresnįjį brolį. Gamta siekia išsaugoti kuo daugiau gyvybės formų, todėl ir mikroskopinis virusas turi keistis, kad galėtų priešintis savo šeimininko imuninei sistemai. Kitaip tektų žūti.

Jei ši hipotezė pasitvirtintų, būtu vilties nugalėti gripą. Manoma, kad viruso genų nukleininė rūgštis nesikeičia. t.y. mikrobo evoliucija nėra gamtos numatyta. Priešingu atveju virusas nuolat evoliucionuotų reaguodamas į besigaminančius žmogaus organizme antikūnius, medikamentus ir skiepus. Tai būtų superpiktybinis gyvis, kuriam pasaulyje niekas nieko negalėtu padaryti, Laimei, labiau tikėtina, kad kinta tik geno baltyminis apvalkalas, būtent baltyminės grandinės sandara. Šios grandines kombinacijų kiekis ribotas. Liktų “tik” ištirti grandinės sandaros evoliucijos mechanizmą, jos eigą ir chemiškais skiepais sustabdyti tokius kitimus.

O kol kas vis dar sergame gripu. Be to, bjaurusis virusas įvairiais būdais klaidina žmogų. Anksčiau liga pasireikšdavo karščiavimu, sąnarių skausmais, sloga, kosuliu visais būdingais gripo požymiais. Dabar, ypač vaikams, gali praeiti beveik nepastebimai, be temperatūros. Mamos pagalvoja, kad vaikas tik peršalo, duoda nakčiai aspirino ir ryte išleidžia į mokykla. O paskui gydytojas nustato bronchų ar net plaučių uždegimą.

Mokslininkai daug tikisi iš genų inžinerijos, mėginančios priversti žmogaus ir gyvūnų organizmus gamintis antikūnius su tokiomis savybėmis, kurios saugotų nuo gripo kaip skiepai, Pasaulinė sveikatos organizacija turi specialų kovos su gripu padalinį. Jo darbuotojai stebi viruso keliones ir gali numatyti, kur jis suaktyvės ir kokiose šalyse paplis. Remdamasi šia informacija organizacija skelbia aliarmą kraštuose, kuriems gresia pavojus. Ir vis dėlto — gripas viešpatauja. Veiksmingiausia šių laikų terapija tokia: susirgę nevaikščiokite, neužkrėskite kitu, eikite pas gydytoja, po to namo, gulkite į lova ir laukite, kol liga praeis.