Gru 17, 2022
27 Views
Komentavimas išjungtas įraše Agurklė – vienmetis boraginių šeimos augalas

Agurklė – vienmetis boraginių šeimos augalas

Written by

Agurklė – vienmetis boraginių šeimos augalas iš Mažosios Azijos ir Šiaurės Amerikos. Lietuvoje auginamas kaip žolinis ir sumedėjęs augalas. Stiebas stačias, šakotas, tuščiaviduris. Užauga 30-60 cm aukščio. Lapai kiaušiniški arba pailgai lancetiški. Viršutiniai lapai be kojų. Stiebas ir lapai plaukuoti.

Žiedai mėlyni, dideli, nusvirę, susitelkę retuose, pamatinių lapų kuokštuose. Augalai auginami kalkingoje, trąšioje dirvoje. Sėti rudenį arba anksti pavasarį į lysvę. Sėklos sudygsta per 15 dienų. Jei sėklos sudygsta gegužės mėnesį, žydi birželio pabaigoje-liepos pradžioje ir žydi iki rugpjūčio pabaigos arba rugsėjo pradžios. Vieni žiedai skleidžiasi, kiti jau subrandina sėklas.

Norint surinkti sėklas, subrendus pirmosioms sėkloms, jas reikia išrauti, o likusias sėklas reikia palaukti, kol jos subręs. Kai sėklos subyrės, jos pačios užsimezga, todėl belieka tik pasodinti jas tinkamoje vietoje. Žali agurkų lapai ir stiebai yra malonaus, agurkus primenančio skonio, todėl jų dedama į patiekalus, kuriuose reikia agurkų skonio.

Pasėjus Borago Officinalis sode, kitais metais jį gali tekti ravėti. Jei nespėjote panaudoti lapų salotoms ar šaltiems patiekalams gardinti, agurklinę žolę galite išdžiovinti arba net pabandyti surinkti jos sėklų. Arbata padės tonizuoti organizmą, išsklaidys blogą nuotaiką, gali padėti sergant akmenlige ar net reumatoidiniu artritu.

Kontraindikacijos Didelis agurklių aliejaus kiekis gali būti toksiškas žmogaus organizmui. Agurklių preparatai nerekomenduojami nėščioms motinoms, žmonėms, sergantiems epilepsija ar kepenų ligomis.

Vaistinės savybės Agurkai pasižymi medžiagų apykaitos ir širdies savybėmis. Sultys vartojamos sergant šlapimo pūslės ar tulžies pūslės akmenlige. Jomis žmonės gydo įvairias odos ligas ir dėl priešuždegiminių bei skysčius varančių savybių. Minėtos jo tonizuojamosios, nuotaiką gerinančios ir raminamosios savybės.

Gydomosios agurklės savybės ištirtos gana išsamiai. Teigiamas poveikis pastebėtas sergant reumatoidiniu artritu (taikant kombinuotą gydymo metodą, į kurį įeina ir agurklės aliejus). Agurklės naudojamos ruošiant homeopatinius vaistus.

Rinkimas ir laikymas Vaistams ir mitybai renkami augalo lapai arba antžeminė dalis. Iš šviežių lapų galima spausti sultis. Surinkta žaliava džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje vietoje. Nereikėtų stebėtis, kad agurkai džiūdami patamsėja, tačiau vaistinė augalo žaliava neturi tapti juoda.

Tinkamai išdžiovinta agurklės žolė tinka trumpai – 6-8 mėnesius. Naudojimas maistui Agurkai vertinami dėl malonaus, agurkus primenančio skonio ir kvapo. Todėl jis naudojamas šviežias kaip pakaitalas šaltibarščiams ir salotoms.

Paplitimas Lietuvoje natūraliai neauga. Dygsta greitai po sėjos (iki 10 dienų). Lengvai dauginama sėklomis, savaime sėjant į praėjusių metų augavietes. Gerai auga tręšiamame dirvožemyje, geriausiai – kalkingame priesmėlyje. Auginant nereikalauja ypatingos priežiūros.

Miškingumas Agurkai yra sumedėjęs augalas, gausiai naudojamas bičių. Kartais soduose ir daržuose jie sėjami specialiai bitėms privilioti. Augalas duoda 200-800 (kg/ha) vaisių.

Šaltinis – https://lt.wikipedia.org/wiki/Agurkl%C4%97

Article Categories:
Augalai

Comments are closed.