Gru 1, 2022
27 Views
Komentavimas išjungtas įraše Balinis ajeras yra 50-125 cm aukščio daugiametis žolinis augalas

Balinis ajeras yra 50-125 cm aukščio daugiametis žolinis augalas

Written by

Balinis ajeras yra 50-125 cm aukščio daugiametis žolinis augalas. Šakniastiebis žalsvai rudas, storas, šliaužiantis, šakotas, šakotas, kvepiantis, kartus. Lapai be kojų, ilgi, kalavijo formos. Žiedai gelsvai žali, susitelkę į cilindrinį, siaurėjantį karpažvynį. Vaisius – uoga (Lietuvoje ajeras uogų nesunokina). Visas augalas maloniai kvepia.

Sedulinis ajeras paplitęs visoje Lietuvoje. Auga dumblėtuose upių, ežerų, tvenkinių ir griovių krantuose. Žydi birželio-liepos mėnesiais. Medicininė žaliava – žilvičio šakniastiebiai (Rhizomata calami) – kasami pavasarį arba rudenį. Nuplaunamos, šaknys nupjaunamos ir suvyniojamos. Tada padalijamos išilgai. Džiovinama šiltoje, gerai vėdinamoje patalpoje arba pastogėje. Džiovinant specialiose džiovyklose, temperatūra turi būti ne aukštesnė kaip 30-35 °C. Perkaitinti šakniastiebiai praranda savo vertę ir skonį (apie 20 %).

Tinkamai išdžiovinta žaliava yra balta arba rusva, kvapni ir karti. Išdžiovinti šakniastiebiai turi išlaikyti savo spalvą, būdingą kvapą ir karstelėjusį skonį. Laikoma sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje iki 2 metų.

Nuo senų laikų ajerai buvo naudojami vaistams. Ajero šakniastiebių nuoviru buvo skalaujami išretėję ar riebaluoti plaukai ir skalaujama burna, nes nuoviras naikina blogą burnos kvapą ir stiprina dantenas. Nuoviras tinka aromatinėms vonioms. Šakniastiebių užpilas mažina skrandžio rūgštingumą ir gerina virškinimą, o iš šakniastiebių pagaminti vaistai gydo inkstų ir tulžies pūslės akmenis. Ajerai yra viena pagrindinių legendinio absento gėrimo sudedamųjų dalių. Jie dažnai naudojami kitiems spiritiniams gėrimams aromatizuoti.

Ajerų šakniastiebiuose yra 2-9 % eterinio aliejaus, glikozido akorino, alkaloido kalamino, krakmolo, dervų, 29 mg vitamino C, pėdsakų taninų ir kitų medžiagų. Eterinio aliejaus sudėtyje (kuri kinta) yra 1 % d-pineno, 7 % d-kamfeno, 8,7 % d-kamforo, 3 % borneolio, eugenolio, azarono, kalomolio, kalameno, kalameno, kalakoreno, kariofileno, guajeno, akorno ir kt. Lapuose yra eterinio aliejaus, rauginių medžiagų, iki 500 mg vitamino C. Ajerų eterinis aliejus yra tirštas, geltonas, malonaus kvapo, kartokas.

Šakniastiebių nuoviras skatina apetitą ir gerina virškinimą. Šviežias šakniastiebių nuoviras stiprina plaukų šaknis, juo skalaujamos sruogos ir riebaluoti plaukai, šalinamas nemalonus burnos kvapas, daromos aromatinės vonios; šakniastiebių milteliai naudojami dantims valyti, kai reikia stiprinti dantenas.

Preparatu olimetinu, kurio sudėtyje yra ajero eterinio aliejaus, gydomi šlapimo pūslės ir tulžies pūslės akmenys. Vikalino ir vikaino tabletėmis, pagamintomis iš augalo šakniastiebių miltelių, gydomos skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos bei lėtinis gastritas. Vartokite po 1 -2 tabletes 3 kartus per dieną po valgio. Gydymas derinamas su specialia dieta (rekomenduoja gydytojas).

Skrandžio sulčių rūgštingumui mažinti vartojamas alavijo šakniastiebių užpilas. Jis ruošiamas taip: 10 g susmulkintų šakniastiebių užpilama 100 ml karšto vandens ir 15 min. kaitinama verdančio vandens vonelėje. Po 30 minučių nukeliami nuo viryklės ir įpilama išgarinto vandens. Geriama po 2 valgomuosius šaukštus 3-4 kartus per dieną.

Namų šeimininkės ant žalių ajero lapų kepa skanią, aromatingą duoną. Paruošimas. Baltažiedės airaitės (Calami rhizoma) šakniastiebiai kasami pavasarį arba rudenį. Iš esamo ploto galima iškasti ne daugiau kaip 1/4 šakniastiebių, o tą patį plotą persodinti tik po 5-8 metų. Šakniastiebiai iškasami šakėmis arba kastuvais. Po to jie kruopščiai nuplaunami, nupjaunamos smulkios šaknys ir lapai, o lapai suvyniojami. Tada jie supjaustomi 5-30 cm ilgio gabalėliais, o kai labai stori, išilgai nuplaunami ir išdėliojami šiltoje, gerai vėdinamoje patalpoje arba skardinėje pastogėje.

Džiovinama šiltoje, gerai vėdinamoje patalpoje arba specialiose džiovyklose 30-35 °C temperatūroje. Apvyniojus šakniastiebius, nulupama žievė. 1 kg žalių, neluptų šakniastiebių sausa masė yra 250-280 g, o nuluptų šakniastiebių – 220-40 g. Išdžiovinti šakniastiebių gabalėliai turi išlikti baltos, gelsvos, žalsvos arba rausvos spalvos, turėti būdingą aitrų kvapą ir kartoką skonį. Žaliava laikoma sausoje, gerai vėdinamoje vietoje, supakuota į ryšulius. Tinka vartoti iki 2 metų.

Šaltinis – https://lt.wikipedia.org/wiki/Balinis_ajeras

Article Categories:
Augalai

Comments are closed.