Gru 11, 2022
44 Views
Komentavimas išjungtas įraše Daugelis žmonių su pelkiniu gailiu susiduria rinkdami mėlynes

Daugelis žmonių su pelkiniu gailiu susiduria rinkdami mėlynes

Written by

Daugelis žmonių su pelkiniu gailiu susiduria rinkdami mėlynes ar spanguoles, o aštrų jo kvapą pajusite, kai pats augalas žydi arba kai jis pražydo ir pražydo. Tai labai dažnas girtuoklių, kurie dėl šio augalo taip ir vadinami, kaimynas. Pasivaikščiojus po gaidžio gūžtą dažnai susisuka galva, o kaltę dėl to prisiima vargšai girtuokliai.

Gailius kaupia nuodingas medžiagas, todėl jo gydomosiomis savybėmis reikėtų naudotis atsargiai. Liaudis tai gerai žinojo, todėl rinko stiebų viršūnes, džiovino jas ir naudojo bronchitui, kokliušui, prakaitavimui ir šlapimo išsiskyrimui gydyti.

Gysločiai kaupia nuodingas ir narkotines medžiagas, todėl jų preparatai turėtų būti vartojami tik pasitarus su išmanančiu specialistu. Vartojimas mažomis dozėmis arba dideliais kiekiais gali sukelti pykinimą ir galvos svaigimą. Nevartokite gauromečio preparatų nėštumo metu. Kai kurie žmonės gali būti alergiški gailiams.

Vaistinės savybės Pelkinė kandis Išoriškai vartojamos pelkinio pelėvirkščio tinktūros vartojamos reumatiniams skausmams malšinti. Iš žolės taip pat ruošiami preparatai, pasižymintys bakterijas naikinančiomis, atsikosėjimą lengvinančiomis, spazmolitinėmis ir skausmą malšinančiomis savybėmis.

Rinkimas ir laikymas Vaistinei žaliavai renkamos (liepos-rugsėjo mėn.) pirmamečių pelkinio šaltekšnio ūglių viršūnės su prinokusiais vaisiais. Ūgliai toje pačioje vietoje renkami ne dažniau kaip kartą per metus. Nupjauti ūgliai džiovinami gerai vėdinamoje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje vietoje. Laikomi vėsioje vietoje, atskirai nuo kitų vaistinių žaliavų, kurios turi stiprų, būdingą kvapą ir kartoką skonį. Tinka vartoti iki 2 metų.

Paplitimas Vienintelė Lietuvoje natūraliai aptinkama rūšis yra pelkinis gaigalas. Tai drėgnas, mažai maisto medžiagų turintis augalas, mėgstantis rūgščias buveines ir nemėgstantis kalkingų dirvožemių. Augalai sudaro dideles bendrijas pušynuose ir aukštapelkėse.

Kiti naudojimo būdai Žmonės naudojo žemuoges vabzdžiams atbaidyti ir naikinti. Šiam tikslui spintose buvo laikomi džiovinti augalo žolės ryšulėliai.

Šaltinis – https://lt.wikipedia.org/wiki/Pelkinis_gailis

Article Categories:
Augalai

Comments are closed.