Vas 14, 2024
34 Views
Komentavimas išjungtas įraše Egzistuoja įvairių moliūgų veislių

Egzistuoja įvairių moliūgų veislių

Written by

Egzistuoja įvairių moliūgų veislių, todėl lapų ir vaisių išvaizda yra įvairi; kai kurių moliūgų vaisiai yra panašūs į pipirus, o kitų – pailgi spygliai.

Mes tikrai atrasime moliūgus atsidavusių kultivatorių soduose. Šie išskirtiniai augalai turi žavingą skonį ir reikalauja minimalių pastangų juos auginti. Be to, dekoratyviniai stileto vynmedžiai, pasižymintys tvirtomis ūseliais, gali papuošti bet kurį sodą. Išskirtiniai vaisiai, pasižymintys įvairia skonių įvairove, nuolat džiugina: žalius vartojami primena pipirus, raugintus agurkus ir verdamas šparagines pupeles.

Daržovė, primenanti senovines civilizacijas.

Moliūgų šeimos nariai mūsų soduose užima išskirtinę vietą, nes jie yra palyginti reti, palyginti su agurkais, cukinijomis ir moliūgais. Nepaisant to, jų žavesys žavi smalsius sodininkus. Iš Pietų Amerikos, ypač Peru ir Bolivijos, kilę moliūgai buvo auginami šimtmečius Andų kalnų regione, nuo Bolivijos iki Kolumbijos, kur jų vaisiai naudojami kaip daržovės. Vietoje moliūgai vadinami kaigva arba achokcha, o kituose regionuose jie paprastai vadinami Peru agurkais. Senovės Mochica civilizacija, gyvenanti dabartinėje Peru, vaizdavo moliūgus savo keramikos kūriniuose, patvirtindama nepaprastą augalo senumą.

Dekoratyvinis vijoklis

Sparčiu augimu ir kasmetine gyvenimo trukme žinomas moliūgų augalas gali pasiekti įspūdingą iki 5 metrų aukštį. Vystydamas augalas gamina daugybę ūselių, kurie noriai užsifiksuoja ant bet kurios netoliese esančios atramos. Išilgai vynmedžio stiebų galima rasti ryškių ir sudėtingos formos lapų, dažnai sudarytų iš 5–7 skirtingų lapelių. Birželio–rugpjūčio mėnesiais augalas žydi švelniais geltonais žiedais.

Iš pradžių žydi vyriškų žiedų sankaupos, vėliau lapų pažastyse kartu su vaisių pumpurais atsiranda moteriškos gėlės. Maždaug 5–7 cm ilgio moliūgų vaisiai kartais vadinami „drakono nagais“. Ankstyvosiose stadijose šie vaisiai turi žalsvai baltą atspalvį, todėl tinkami vartoti. Kai vaisiai bręsta, jų spalva pereina į kreminį atspalvį, o vidus tampa tuščiaviduris ir pradeda bręsti sėklos. Paprastai kiekvienas vaisius subrandina apie 8–10 sėklų, iš pradžių rusvos spalvos, kurios galiausiai pajuoduoja ir suplokštėja, kai pasiekia visišką sunokimą.

Egzistuoja įvairus moliūgų asortimentas, todėl skiriasi jų lapų ir vaisių išvaizda. Kai kurie moliūgai yra panašūs į paprikas, o kiti turi pailgus spyglius. Įspūdingi pavyzdžiai yra ilgakočiai moliūgai, dar žinomi kaip „ponų šlepetės“ ​​(Cyclanthera pedata), intriguojantys „sprogstantys agurkai“ (Cyclanthera explodens), kurių pernokę vaisiai netikėtai subyrėjo į dvi dalis, ir įnoringai pavadinti moliūgai „riebus kūdikis“ ( Cyclanthera brachystachya). Tačiau Lietuvoje moliūgų veislių prieinamumas šiuo metu yra ribotas, todėl sėklų reikia ieškoti per internetinius pardavėjus.

Pirmiau minėti žoliniai vienmečiai greitai augantys vynmedžiai, paprastai pasiekiantys puikų 5 metrų aukštį.

Didžiausias prioritetas yra paramos sistemų gerovės užtikrinimas.

Moliūgus galima lengvai auginti laikantis tų pačių priežiūros principų kaip ir paprastus agurkus. Tačiau labai svarbu numatyti tvirtų atramų, siekiančių įspūdingą 3–5 metrų aukštį, poreikį. Vienas moliūgo augalas gali išsiplėsti iki didelio aukščio ir pločio – 4 metrų ar daugiau, todėl jis yra neįkainojamas turtas, padedantis paslėpti nepatrauklias struktūras arba greitai sustiprinti konkrečių sodo dalių estetinį patrauklumą. Vadinasi, netgi galima svarstyti galimybę moliūgus įtraukti į pavėsinių ir pavėsinių auginimą.

Dėl didesnio afiniteto šilumai, kurį rodo moliūgai, palyginti su paprastais agurkais, patartina pradėti daiginti iš anksto. Prieš sėją moliūgų sėklas labai rekomenduojama panardinti į vandenį, nes tai palengvina sklandesnį dygimą. Optimalus metas sėti į vazonus – ne anksčiau kaip balandis, nes lietuvišką pavasarį užsitęsę šalčiai gali susilpnėti ir pailgėti daigai, kurie sunkiai prisitaiko prie dirvos ir gali net pasiduoti. Apdairesnis pasirinkimas yra mažesnių, bet tvirtesnių sodinukų pasirinkimas. Kai šalčio grėsmė visiškai išnyks, sodinukus galima persodinti. Sodinimui patartina parinkti šiltą, saulėtą ir apsaugotą vietą, tarp kiekvieno augalo 50-70 cm atstumą. Dirvožemis turi būti purios ir laidžios, derlingos ir išlaikyti nerūgštų pH lygį.

Augalas pasižymi nepaprastu augimo greičiu. Pagrindinė jo priežiūros sąlyga yra kruopštus vandens tiekimas. Kai vaisiai subręsta, jie sparčiai vystosi, o moliūgai tarnauja kaip jų augimo indai iki pat šalnų. Vėliau augalas patiria nuosmukį, o tai liudija jo struktūros suglebimas, lapų susiraitymas ir jų spalvingumo pasikeitimas, kai jis paliekamas. Todėl vaisius būtina nuimti prieš prasidedant šalnoms ir iš visiškai subrendusių egzempliorių išgauti sėklas, kurias vėliau galima panaudoti sėjai kitais sezonais.

Pašalinti pačią lianą būtina, tačiau būtų neprotinga išmesti gausią lapiją, nes ji turi didelę vertę. Išrauti sodinukus galima panaudoti dirvai patręšti, sudėjus į iškastus griovelius ir užberiant žemėmis. Atėjus pavasariui, suirę viržiai taps natūralia trąša, kuri leis augti kitiems augalams. Be to, verta paminėti, kad moliūgai gali klestėti įstiklintuose balkonuose. Tačiau reikėtų pažymėti, kad oro cirkuliacija tokiose vietose paprastai yra trukdoma, todėl kyla pavojus, kad vaisiai atsiskirs prieš laiką. Nors tai gali lemti mažesnį vaisių derlių, užtikrinant, kad lianai būtų atraminė struktūra, bus skatinamas vešlus lapijos augimas.

Raugintų moliūgų skonis labai panašus į agurkų skonį. Dygmoliūgis eksponuoja intriguojančią senovę menančią kokybę.

Yra trys skirtingos veislės.

Nesubrendę moliūgų vaisiai, žinomi kaip cukinijos, dažniausiai vartojami, kai jie vis dar yra tvirti ir turi šviesiai žalią atspalvį. Šias universalias daržoves galima dėti į žalias salotas kaip paprikų pakaitalą. Be to, vaisiaus minkštimas dažnai yra tuščiaviduris ir užpildytas įvairiais ingredientais ir mišiniais. Verdant ar troškinant, cukinijos įgauna šparaginių pupelių skonį, todėl yra populiarus pasirinkimas gaminant, panašiai kaip šią daržovę. Be to, cukinijas galima kepti arba troškinti kartu su svogūnais ir grietine, o tai bus puikus mėsos patiekalų priedas. Įdomu tai, kad marinuoti moliūgai savo skoniu labai primena agurkus. Verta paminėti, kad vartojimui tinka ir jauni moliūgo augalo žiedai, lapai, ūgliai.

Moliūgai taip pat turi žymių gydomųjų savybių. Šie vaisiai pasižymi diuretikų savybėmis ir gerina virškinimo sistemą. Moliūgai yra veiksmingi gydant anemiją, aterosklerozę, šlapimo akmenligę, taip pat kepenų, inkstų, šlapimo takų ir širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.