Bal 13, 2024
5 Views
Komentavimas išjungtas įraše Grybai dar visai neseniai buvo laikomi žemesniaisiais, labai senais augalais

Grybai dar visai neseniai buvo laikomi žemesniaisiais, labai senais augalais

Written by

Grybai dar visai neseniai buvo laikomi žemesniaisiais, labai senais augalais (dabar jie išskiriami į atskirą organizmų karalystę). Žinoma apie 80 tūkstančių tikrųjų grybų rūšių: mielės, pelėsiai, rūdys, kūlės, daugiau kaip 200 rūšių valgomųjų grybų ir apie 25 rūšys nuodingųjų — „šungrybių”. Pagal grybų atsargas ir nepaprastą jų įvairovę mūsų šalis užima pirmąją vietą pasaulyje. Apskaičiuota, kad kasmet musų miškuose užauga maždaug nuo 3 iki 5 milijonų tonų grybų. Nuo senų laikų ir ne be pagrindo grybų patiekalai laikomi delikatesais daugelio tautų virtuvėse rusų, prancūzų ir kai kurių kitų Europos tautų.

Bet ne visiems žinoma, kad be puikaus skonio grybai pasižymi ir gydomosiomis savybėmis. įvairūs grybai vartojami, ir gana sėkmingai, Tibeto ir kitų šalių liaudies medicinoje. Tiesa, palyginti su vaistiniais augalais, gydymui grybai nedaug vartojami. Vis dėlto dabar Anglijoje, JAV, Čekoslovakijoje, Bulgarijoje, Indijoje ir kitose šalyse daromi tyrimai, kurių tikslas gauti iš grybų naujų vaistinių medžiagų. Maždaug prieš 100 metų rusų mokslininkai V. Manasejinas ir A. Polotebnovas nurodė, kad žaliasis pelėsis turi gydomųjų savybių.

Vėliau iš pelėsio, kuris buvo auginamas specialiomis sąlygomis, pradėti gaminti dabar visiems žinomi antibiotikai — penicilinas, streptomicinas, biomicinas ir daugelis kitų. Nuo seno liaudies medicinoje vartojami ir kepurėtieji grybai. Pagal XVII amžiaus antrosios pusės gydymo knygos duomenis, tikrinio baravyko ekstraktu buvo gydoma nušalusios ir apmirusios vietos. Gydyta visomis „šilinėmis pintimis”, tai yra grybais, augančiais daugiausia pušyne. Džiovintų grybų distiliatas buvo rekomenduojamas gydyti kūno vietoms, pažeistoms paralyžiaus, kraujotakos sutrikimams, ypač apatinių galūnių.

Gydoma buvo pagal griežtą schemą. Šis būdas buvo labai paplitęs mūsų šalies šiauriniuose rajonuose. Liaudyje gydymui tikrinis baravykas vartojamas sergant stenokardija, tuberkulioze, esant sumažėjusiam bendrajam organizmo tonusui. Tarp kitko, kai kas mano, kad profilaktiškai yra naudinga sistemingai vartoti baravykus nuo vėžinių Šis faktas neįrodytas, bet visiems žinoma grybų „karaliaus” mitybinė vertė.

Baravykų vertę lemia tai, kad juose yra nemaža vitaminų, ekstraktinių medžiagų. Ekstraktinės medžiagos skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą. Baravykai skatina skrandžio sultis išsiskirti labiau negu mėsos buljonas; tuo dažnai pasinaudoja asmenys, sergantys gastritais, esant sumažėjusiam skrandžio sulčių rūgštingumui. O štai netikrieji kelmučiai anksčiau buvo vartojami sergant skrandžio ir žarnyno ligomis kaip vidurius laisvinantis ir vėmimą sukeliantis vaistas. Jie turi medžiagų, skatinančių virškinimo organų veiklą.

Iki šiol Austrijoje paprastasis kelmutis yra labai populiarus kaip silpnas vidurius laisvinantis vaistas. Kai kurie kisliosios skujagalvės (vasarinio kelmučio) porūšiai vadinami haliucinogeniniais grybais, nes juose susidaro psichotropinės (veikiančios ligonių psichiką) medžiagos psilocinas ir psilocibinas, vartojamos psichinėms ligoms gydyti.

Pievagrybiai aktyviai kovoja su pūlinėmis infekcijomis, šiltine ir paratifo sukėlėjais. Aktyviausi antibakteriniai preparatai, pavyzdžiui, antibiotikas kampestrinas, gaunami iš jaunų pievagrybių. Nors antibiotikas ir išskirtas, bet jis nevartojamas šiuolaikinėje mūsų šalies medicinoje. Ateitis parodys pievagrybio šio nereiklaus ir lengvai išauginamo dirbtinėmis sąlygomis grybo efektyvumą. Verta dėmesio ir grybų, augančių ant labai patręštos mėšlu dirvos, grupė. Vienas iš jų — rašalinis mėšlagrybis — nuo seno valgomas Čekoslovakijoje.

Beje, nustatyta, kad šis grybas, visiškai nekenksmingas negeriantiesiems, juo apsinuodija (vemiama, smarkiai plaka širdis, parausta oda) žmonės, kurie vartoja alkoholinius gėrimus. Rašalinis mėšlagrybis veikia panašiai kaip antabusas, kuris vartojamas alkoholizmui gydyti. Medžiagų, esančių šiuose grybuose, veikimą lemia spirito oksidacija organizme, ir jis pasirodė toks efektyvus, kad Čekoslovakijos mokslininkai pasiūlė vartoti juos kaip paprastą, pigų ir gana prieinamą kovos su alkoholizmu vaistą.

Antimikrobinėmis savybėmis pasižymi tauriabudės. Prancūzų mokslininkai išskyrė iš jų medžiagą tuberkuliozei gydyti. Vienoje tauriabudžių rūšių, augančioje Amerikoje, rasta medžiagos, kuri gali būti panaudojama akušerijoje ir ginekologijoje. Ji veikia organizmą analogiškai kaip preparatai iš skalsių. Sistematiškai artimi tauriabudėms baltikai turi medžiagų, kurios veikia tuberkuliozės sukėlėją kaip antibiotikai. Gydymui šimtmečiais plačiai vartojamos musmirės. Nuo senų laikų musmire, kaip nuodingu grybu, buvo naikinami vabzdžiai, ypač musės; iš čia kilo ir pats pavadinimas.

„Piene jas išvirtas palaižiusios musės greitai miršta; tą pintį Iotyniškai vadina Muscaria, o rusiškai muchornor”, — taip parašyta apie augalą XVI XVII amžiaus gydymo knygoje. Peterburgo medicinos-chirurgijos akademijos profesorius J. Mūchinas, žymus anatomas ir chirurgas, Rusijos teismo medicinos pagrindėjas, rašė apie musmirių vartojimą kai kurioms ligoms gydyti: „… Jos gana naudingos esant akies stiklakūnio sienelės drumsčiui, skrofuliozei, piktžaizdėms, rožei ir paralyžiui, kai jie atsiranda nuo išbėrimo, pasislėpusio viduje”.

Article Categories:
Gėlės

Comments are closed.