Spa 1, 2019
135 Views
Komentavimas išjungtas įraše KAS YRA MORENOS?

KAS YRA MORENOS?

Written by

KAS YRA MORENOS?

Mes visi gyvename arba tarp morenų, arba arti jų, arba tiesiog ant jų. Jas pažinti labai lengva. Išplauta, suirusi morena susideda iš molio arba smėlio ir apvalių akmenų. Mums puikiai pažįstami šie gana dideli rieduliai, lauko akmenys kadaise vienintelė medžiaga gatvėms grįsti miestuose, o dabar— tikras vargas autotransportui, na ir keleiviams.

Jeigu jūs atsidursite Tatruose arba ežeringoje vietovėje, tai pamatysite morenas visu jų grožiu.

Štai viena jų iškilo prieš mus kaip natūrali užtvanka, einanti skersai kalnų srauto, ir sustabdė tekančius vandenis. Už „užtvankos” atsirado nepaprastai gražus ežeras. Tai — Jūros akis Tatruose. čia jam atsirasti padėjo morenos, tai yra molio, smėlio ir didžiulių akmenų pylimas. Tačiau kokia jėga suvertė čia šią visą krūvą? Morenų pėdsakus rasite ir ant akmenų, ir ant stačių, statmenų slėnio šlaitų…

Kai jūs stovite vienos iš miškingų Mozūrų užežerio kalvų viršūnėje ir gėritės gražiais peizažais atsiminkite, kad jūs taip pat stovite ant morenų.

O jeigu jūs turite lakią vaizduotę, tai mintimis persikelkite kelias dešimtis tūkstančių metų atgal. Tada pamatysite, kad ir ta vietovė, kur jūs esate, ir tolimos šalys į šiaurę, kur dabar ošia Baltijos jūra ir kur dunkso Skandinavijos pusiasalis, yra panašūs į šitų dienų Grenlandiją arba Antarktidą. Juk tada jas buvo apklojusi balta kelių šimtų metrų storio ledo ir sniego danga. Ledynas, šliaužęs iš Skandinavijos pusiasalio, nušlavė iš ten akmenis, žvyrą, smėlį ir užžėrė jais beveik visą Lenkijos plotą. Ištirpęs maždaug prieš dešimtį penkiolika tūkstančių metų, jis paliko savo „atminimą” morenas. Per paskutini pusmilijoni metų tai kartojosi ne vieną sykį.

Senųjų ledynų atvilktos morenos jau yra paplautos ir nebeturi kalvų pavidalo.

Žodis „morena” yra kilęs iš prancūzų kalbos „moraines”. Prancūzų Šveicarijoje ligi šiol dar išliko ledynų, o priešais juos kaip tik ir guli šitokios akmenis, molio, žvyro ir smėlio krūvos; čia ir buvo jos taip gražiai pavadintos.

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.