Bal 27, 2024
9 Views
Komentavimas išjungtas įraše Kininis citrinvytis — magnolinių šeimos sumedėjusi 8-12 m aukščio liana

Kininis citrinvytis — magnolinių šeimos sumedėjusi 8-12 m aukščio liana

Written by

Kininis citrinvytis — magnolinių šeimos sumedėjusi 8-12 m aukščio liana. Natūraliomis sąlygomis auga Pamario krašte, Usūrio rajone, Sachalino „Japonijos ir Šiaurės Kinijos mišriuosiuose spygliuočių ir lapuočių miškuose. Auginamas Baltarusijos soduose, atsparus šalčiui, dauginamas sėklomis ir vegetatyviniu būdu (žaliais skiepūgliais). Būtinai reikia kartu pasodinti vyriškųjų ir moteriškųjų arba atrinkti vienanartilų skirtalyčių augalų. Subrendę vaisiai apvalios oranžiniai raudonos, labai gležnos rūgščios uogos, kuriose yra rauginių medžiagų, mikroelementų (geležies, nikelio, kobalto, vario ir mangano), vitaminų, cukrų, eterinio ir riebalinio aliejų, organinių rūgščių.

Sėklose, lapuose ir žievėje rasta šizandrino ir šizandrolio, kurie dirgina nervų sistemą. Stiebas, lapai ir šaknis, juos trinant, skleidžia citrinos kvapą. Kaip vaistinė žaliava vartojami subrendę vaisiai ir sėklos. Sėkloms gauti švieži nuvalyti vaisiai presuojami. Sultys vartojamos maisto pramonėje gėrimams gaminti. Vaisiai ir sėklos laikomi sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje. Citrinvyčio vaisiai nuo seno vartojami Kinijos, Japonijos ir Rusijos medicinoje kaip centrinę nervų sistemą stimuliuojantis ir tonizuojantis vaistas.

Pamario gyventojai naudingąsias citrinvyčio savybes žinojo seniai, jomis naudojosi per ilgai trunkančius žygius, per medžiokles: sauja džiovintų uogų pašalina nuovargį sustiprina regėjimą. citrinvyčio sėklų tinktūra vartojama kaip vaistas, stimuliuojantis širdies veiklą ir kvėpavimą, taip pat fizinio ir protinio pervargimo atveju, sumažėjus bendram organizmo tonusui. Citrinvyčio preparatus per Didijį Tėvynės karą vartojo lakūnai prieš naktinius kovinius skridimus. Ne taip, kaip kiti panašūs sintetinės kilmės vaistai, citrinvyčio preparatų stimuliuojantis veikimas neišsekina nerinių ląstelių.

Citrinvyčio sėkla ir vaisių preparatus leidžiama vartoti TSRS medicinos praktikoje kaip centrinės nervų sistemos stimuliatorių, jais gydomos asteninės ir depresinės būsenos. Vartojama spiritinė sėklų tinktūra (po 20-30 lašų 2–3 kartu per dieną prieš valgį arba po 4 valandų po valgio) ir tabletės arba milteliai iš sėklų(po 0,5 g kartus-per diena). Tačiau citrinvyčio preparatus galima vartoti tik gydytojui paskyrus ir jam kontroliuojant, nes per didelės jų dozės gali per smarkiai sujaudinti nervų ir širdies bei kraujagyslių sistemas. Jų negalima vartoti nuo nemigos, susijaudinus, sergant hipertonine liga. Citrinvyčio sultys vartojamos konditerijos pramonėje, jų dedama į kai kuriuos nealkoholinius gėrimus, strupus, morsus, kurie turi malonų skoni, veikia gaivinamai.

Article Categories:
Gėlės

Comments are closed.