Spa 8, 2020
117 Views

KOKIAS DOVANAS TEIKIA ŽMOGUI JŪROS DUGNAS?

Written by

KOKIAS DOVANAS TEIKIA ŽMOGUI JŪROS DUGNAS?

Jūros dugnas — tai labai įvairi teritorija, nes jo gylis nuo 0 iki 10 tūkstančių metrų. Kalbant apie dovanas, kurias žmogus gauna iš jūros dugno, pirmiausia reikia paminėti ten gyvenančius augalus ir gyvūnus. Iš jūrų dugno taip pat gaunama nafta ir anglis. Daugelio Anglijos šachtų štrekai yra po jūros paviršiumi. Baku rajone ir Persų įlankoje daug naftos bokštų įrengti jūroje ant specialių metalinių estakadų.

Jūrų dugno augmenija yra labai vešli, vešlesnė, negu žemyne, tik ne tokia įvairi. Tai daugiausia dumbliai. Tačiau jie auga tik tokiame gylyje, kurį dar pasiekia saulės spinduliai, tai yra daugiausia 30— 40 metrų, rečiau — 100-120 metrų gylyje. Juk mes žinome, kad augalai negali gyventi be šviesos.

Sunku išvardyti visas dovanas, kurias teikia mums jūrų augalai. Pirmiausia jie yra puikios trąšos, nes jų pelenai turi iki 35 procentų kalio druskų. Japonijoje, Kinijoje ir Indonezijoje dumbliai dažnai naudojami maistui. Paskutiniu metu iš dumblių gaunama žaliava maisto pramonei, chemijos pramonei (klijai, plastmasė), siuvimo pramonei ir t. t. Be to, iš jų yra gaminamas jodas, taip pat spiritas, acetonas, dažai ir daug daug kitų produktų. Dumblių gavyba metai po metų didėja. Vien Japonija kasmet sugauna jų apie 500 tūkstančių tonų.

Daugelis jūrų dugne užtinkamų gyvūnų rūšių taip pat duoda žmogui didelę naudą. Vienus jis naudoja maistui, kitus kaip techninę žaliavą arba vertingus papuošalus.

Valgomųjų gyvūnų tarpe pirmą vietą užima pirmiausia austrės, litorinos, baltieji ir pakrančių moliuskai ir daugelis kitų. Kai kuriuos iš jų, pavyzdžiui, austres, žmogus net veisia ir saugoja.

Valgomiesiems moliuskams priklauso ir kai kurie aštuonkojai, kalmarai ir net sraigės. Be to, moliuskai teikia žmogui daug vertingos techninės žaliavos, — perlamutrą, dažus. Kasmet žemės rutulyje sugaunama 800 tūkstančių tonų moliuskų.

žmogaus gaudomų jūros dugno gyventojų tarpe antrą vietą užima valgomieji vėžiagyviai — omarai, krabai ir krevetės. Kasmet jų sugaunama apie 400 tūkstančių tonų.

Prie naudingų jūros gyvūnų taip pat priklauso koralai ir kempinės.

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.