Gru 19, 2022
34 Views
Komentavimas išjungtas įraše Paprastoji bitkrėslė populiariai vadinama auksabarzdžiu, paukštpėdžiu

Paprastoji bitkrėslė populiariai vadinama auksabarzdžiu, paukštpėdžiu

Written by

Paprastoji bitkrėslė populiariai vadinama auksabarzdžiu, paukštpėdžiu, paukštpėdžiu, paukštpėdžiu, čijma, darata, gumbo žole, kirmėline žole ir marronu. Ji savaime auga didžiojoje Europos, Azijos ir Šiaurės Amerikos dalyje. Paplitęs pievose, laukuose, krūmynuose, upių pakrantėse, pakelėse, geležinkelio pylimuose ir prie namų. Žodžiu, tai piktžolė. Tačiau vertingų gydomųjų savybių ji turi Anglijoje

Tai daugiametis iki 150 cm aukščio žolinis augalas, priklausantis astrinių (Asteraceae) šeimai. Šakniastiebis yra šliaužiantis ir šakotas. Krūmas daugiakamienis; stiebai statūs, šakoti žiedyne, su daugybe lapų. Lapai elipsiški, plunksniškai suskaldyti, apie 20 cm ilgio, padengti trumpais plaukeliais arba beveik pliki. Apatiniai lapai kotuoti, viduriniai ir viršutiniai lapai be kojų.

Žiedynas apvalus, plokščias, daugiažiedis, su ryškiai geltonais žiedais. Žiedynai susitelkę į tankias, skydo formos žiedynkočius stiebų ir šakų galuose. Vaisius – pailgas lukštas. 1000 sėklų sveria apie 0,1 g. Jos sudygsta per 5-7 metus. Žydi liepą-rugsėjį, sėklos subręsta rugpjūtį-rugsėjį.

Paprastoji bitkrėslė dirvožemiui nereikli. Daigai nėra atsparūs šalčiui.

Eteriniame aliejuje yra daugiausia r-tujono – net 47 %. Jame taip pat yra kamparo, borneolio ir pineno. Lapuose ir žiedynuose yra flavonoidų, rauginių medžiagų, karčiųjų medžiagų, alkaloidų, organinių rūgščių, vitamino C (74 mg %) ir karotino (42 mg %).

Žiedų užpilas vartojamas kaip antihelmintikas (nuo kirmėlių ir askaridžių) ir vidurius laisvinanti priemonė. Jis sukelia širdies nepakankamumą. Bitkrėslės vartojamos nuo cholecistito, hepatito, gastrito ir rūgštingumui mažinti. Pageidautina nevartoti bitkrėslės nėštumo metu.

Liaudies medicinoje bitkrėslė vartojama nuo peršalimo, kirminams naikinti, plaučių tuberkuliozės sukeltiems apsinuodijimams, virškinimo trakto ligoms, rūgštingumui, galvos skausmams, podagrai, reumatui ir gelta gydyti. Išoriškai juo gydomi patempimai, žaizdos. Tibeto medicinoje jis vartojamas nuo vėžio, medžiagų apykaitos sutrikimų, podagros ir inkstų ligų. Bittersweet preparatus reikia vartoti nedideliais kiekiais ir labai atsargiai (geriausia tik prižiūrint gydytojui), nes eterinis aliejus yra labai nuodingas.

Žiedų antpilas vartojamas nuo kirmėlių (kabliukų), jis skystina tulžį. Lapai ir žiedai naudojami, kai reikia kartumo (verdant alų vietoj apynių, marinuojant žvėrieną, sūdant, rauginant daržoves).

Burokėlių lapai ir žiedai naudojami alkoholio ir mėsos pramonėje. Tai yra karti medžiaga, todėl marinuojant mėsą, rauginant obuolius, gaminant alkoholį ir sūdant daržoves jos dedama labai nedaug. Aludariai rūgštynes naudoja vietoj apynių, o konditeriai – vietoj imbiero kepiniuose. Kartu su raudonėliu ir ąžuolo žieve bitkrėslė naudojamas žvėrienai marinuoti.

Paprastoji bitkrėslė dažnai buvo naudojamas ne tik medicinoje, bet ir buityje. Vabzdžiai nemėgsta šio augalo kvapo, todėl juo galima atbaidyti tarakonus, kandis ir ypač muses. Dideli kiekiai bitkrėslės preparatų gali pakenkti organizmui, sukeldami pykinimą ir vėmimą, o nėščioms moterims – net persileidimą.

Vaistinės augalo savybės Liaudies medicinoje bitkrėslės žiedų užpilais gerinamas apetitas, skatinamas tulžies išsiskyrimas ir iš organizmo šalinamos parazitinės kirmėlės. Minėtos augalo menstruacijas reguliuojančios savybės.

Rinkimas ir laikymas Bitkrėslę atpažinsite iš geltonų, skėčio formos žiedų ir jiems būdingo kvapo. Bitkrėslės žiedai vaistams renkami vos tik pradėję skleistis birželio-liepos mėnesiais. Surinkta žaliava džiovinama nuo saulės apsaugotoje, gerai vėdinamoje vietoje arba džiovykloje ne aukštesnėje kaip 40 °C temperatūroje. Tinkamai paruošta žaliava yra kartaus skonio ir aštraus, saldžiarūgščio kvapo.

Kiti naudojimo būdai Žmonės džiovintą karčiosios rūgštynės žolę laikydavo spintose ir ja apibarstydavo drabužius, patalynę ir molio ašaras, nes kandys, musės, tarakonai ir blusos nemėgsta joje esančių medžiagų.

Nedideliu kiekiu džiovintos bitkrėslės žolės buvo pabarstoma ant lašinių ir kitų ilgesnį laiką ruošiamų mėsos gaminių, kad jų nepultų musės. Karčiųjų saldžiųjų rūgštynių kartais dedama į patiekalus kaip kartaus prieskonio. Manoma, kad pasodintos šalia kitų augalų, bittersweet atbaido kenkėjus. Paprastoji bitkrėslė žolė buvo naudojama medžiagoms dažyti žaliai, o gėlėms – geltonai.

Bitkrėslė auga visoje Lietuvoje, tačiau šiaurėje yra rečiau paplitusi. Mėgsta augti atvirose vietose. Jų randama įvairiose pievose, miškuose, pakelėse, tačiau gausiausiai auga prie upių. Lietuvoje nuo seno auginama kaip darželio gėlė, išvestos dekoratyvinės rūšys. Nuodingos medžiagos Bitkrėslių aliejuje randama tujono – insekticido, nuodingo žinduoliams. Šios medžiagos taip pat randama tujose ir pelynuose.

Article Categories:
Augalai

Comments are closed.