Rgs 6, 2023
53 Views
Komentavimas išjungtas įraše Pelėžirnis (Lathyrus)

Pelėžirnis (Lathyrus)

Written by

Gentyje yra apie 180 rūšių. Priklauso pupinių (Fabaceae) šeimai. Paplitę visame šiauriniame Žemės pusrutulyje. Lietuvoje savaime auga 13 rūšių.

Kvapusis pelėžirnis (L. odoratus) nuo seno buvo auginamas darželiuose. Daug kur vadinami ,,žemčiūgais” ar ,,žirneliais“. Turi laipiojantį, iki 2 m ir ilgesnį su ūseliais stiebą, kuriuo prisitvirtina prie atramų. Žiedai netaisyklingi, po kelis kekėse sukrauti, įvairiausių spalvų, maloniai kvepia.

Per sausras reikia laistyti, nes, trūkstant drėgmės, nukrenta žiedpumpuriai. Tinka puokštėms ir apželdinti įvairias tvoras, balkonus.

Sėklas pasėjus gegužės mėnesio pradžioje tiesiai į augimo vietą, pradeda žydėti birželio-liepos mėnesį ir žydi iki rugpjūčio pabaigos ir net dar ilgiau. Sėjama po 2 sėklas kas 8-10 cm. Sudygsta po 6-10 dienų. Kad šakotųsi, nuskinamos jaunų augalų, užauginusių 3-4 tikruosius lapus, viršūnės. Tačiau tada augalai kiek vėliau pražysta.

Sėklai reikia palikti pirmuosius žiedus. Augalai anksčiau žydės, jeigu pasėsime balandžio mėnesį į durpių puodelius, su kuriais vėliau sodinsime į lauką. Reikia nejudinti šaknų, nes pelėžirnis jautrus persodinimui.

Article Categories:
Gėlės

Comments are closed.