Gru 3, 2022
28 Views
Komentavimas išjungtas įraše Pelkinė vingiorykštė – vandens telkinių pakrantės augalas

Pelkinė vingiorykštė – vandens telkinių pakrantės augalas

Written by

Prasidėjus vasarai drėgnos pievos ir vandens telkinių pakrantės pasipuošia ryškiais ir labai kvapniais žiedais – pelkinė vingiorykštė. Šiandien dažnai ją matome augančią ne tik gamtoje, bet ir gėlynuose.

Liaudies medicinoje plačiau naudojami žiedai, pasižymintys organizmą stiprinančiomis, skysčius nuleidžiančiomis ir antibakterinėmis savybėmis. Taigi tai gali būti geras augalas arbatai, kai sergate gripu ar sloga.

Kaip atskirti pelkinį sausmedį Pradedančiajam botanikui ar tiesiog žolininkui gali būti nelengva atpažinti pelkinį sausmedį, ypač jei kartą matėte jį nuotraukoje ar per televiziją. Dažniausiai į akis krinta žiedas, galbūt kvapas, bet rečiau – lapai, kurie šį kartą mums svarbiausi. Mat kukmedis neretai painiojamas su kukmedžiu, kurio žiedynai, bent jau iš tolo, labai panašūs. Tiesą sakant, dažniausiai supainiojame, kai randame siauražiedę vingiorykštę, nes jos aukštis ir žiedų forma labai panaši į pelkinės vingiorykštės. Tačiau pažvelkite į rasto augalo lapus, ir abejonės išsisklaidys. Pelkinės vingiorykštės lapai dideli ir dantyti, o pelkinės vingiorykštės – labai maži.

Nerekomenduojama vartoti jonažolės preparatų esant padidėjusiam kraujo krešėjimui, esant stipriai alergijai aspirinui. Vaistinės savybės Vingiorykštės preparatai skatina skysčių ir tulžies išsiskyrimą, pasižymi bakterijas naikinančiomis ir kraujavimą stabdančiomis savybėmis. Taip pat vartojamas organizmui stiprinti sergant gripu, sloga, inkstų ir šlapimo takų ligomis.

Rinkimas ir laikymas Žiedynai, o kartais ir visa antžeminė augalo dalis, vaistams renkami, kai jie tik pradeda skleistis. Surinkta žaliava džiovinama nuo saulės apsaugotoje, gerai vėdinamoje vietoje, paskleidžiant plonu sluoksniu. Kartais ji naudojama siekiant išvengti pageltimo. Jei natūralios džiovinimo sąlygos yra netinkamos, galima džiovinti džiovykloje, esant žemai, iki 35 oC temperatūrai. Tinkamai paruošta žaliava yra saldoko kvapo, rūgštaus, stingdančio skonio ir tinkama vartoti vienerius metus.

Pelkinę viržinę žolę galima supainioti su siaurašakne viržine žole. Paplitimas Lietuvoje Pelkinė viksva aptinkama prie vandens telkinių, drėgnose, humusingose dirvose. Lietuvoje auga dvi vingiorykščių rūšys: pelkinė vingiorykštė ir paprastoji vingiorykštė.

Kiti naudojimo būdai Jauni vingiorykščių lapai ir ūgliai naudojami salotoms.

Vingiorykštės medžiagos, veikiant spalvą fiksuojančiais preparatais, dažomos geltonai arba juodai.

Remtasi – https://lt.wikipedia.org/wiki/Pelkin%C4%97_vingioryk%C5%A1t%C4%97

Article Categories:
Augalai

Comments are closed.