Bal 19, 2024
4 Views
Komentavimas išjungtas įraše Puikieji auskarėliai yra žvirbliarūtinių šeimos, kilę iš Šiaurės Amerikos

Puikieji auskarėliai yra žvirbliarūtinių šeimos, kilę iš Šiaurės Amerikos

Written by

Puikieji auskarėliai (D. eximia (Ker.-Gawl.) Torr.) yra žvirbliarūtinių (Fumariaceae) šeimos, kilę iš Šiaurės Amerikos. Stiebas stačias, sultingas, be lapų, 15-25 cm aukščio. Žiedai nusvirę, rožiniai, purpuriniai, smulkesni, negu dailiųjų auskarėlių. Žiedynas — 10 cm ilgio kekė. Lapai šviesiai žali, dukart plunksniški, pamatiniai sudaro skrotelę. Žydi gegužės—birželio mėn. Rudenį dažnai pražysta antrą kartą. Mėgsta purią trąšią dirvą ir užpavėsintą vietą. Gerai auga ir saulėtoje vietoje, tačiau ne taip gausiai ir trumpiau žydi. Šlapios ir žemos vietos netinka, kartais supūva šaknys.

Sodinami pavasarį ir rudenį. Anksti pavasarį pradeda augti, todėl persodinti negalima vėluoti. Šaknys ir daigai yra trapūs, ypač vegetacijos pradžioje, ir greit nulūžta. Į nuolatinę vietą sodinami 25 cm atstumu. Lapų daug, išgarina gausiai vandens, todėl sausros metu reikia laistyti. Lengvai ir greit dauginasi vegetatyviškai: kero dalijimu ir šakniniais auginiais. Sėklomis dauginami rečiau. Jos sėjamos iš rudens lysves. Sėjinukai išpikuojant 8 cm atstumu. Žydi trečiaisiais metais.

Šakniniais auginiais dauginant birželio—rugpjūčio mėn. Šaknys pjaustomos 10-15 cm gabalais ir sodinamos lysvę 10 cm gylyje. Dirva nuolat drėkinama. Po keturių savaičių išdygsta daigeliai. Į nuolatinę vietą sodinami tik sekantį pavasarį. Dauginant rugpjūčio mėn., šakniniai auginiai sodinami į inspektus ir juose laikomi iki pavasario. Be aprašytosios rūšies, paplitę dailieji auskarėliai (D. spec-tabiIis Lam.), tačiau šie alpinariumams netinka. Alpinariumuose auginami amerikoniškieji auskarėliai (D. formosa (Haw) Walp.). Užauga 20-30 cm aukščio. Žiedai šviesiai rožiniai, žydi liepos—spalio mėn. Auskarėliai tinka alpinariumams, grupėms gazone ir mišriose lysvaitėse. Žiedai gerai laikosi vandenyje.

Article Categories:
Gėlės

Comments are closed.