Rgs 6, 2023
44 Views
Komentavimas išjungtas įraše Raganė (Clematis)

Raganė (Clematis)

Written by

Gentyje yra apie 250 rūšių. Priklauso vėdryninių (Ranunculaceae) šeimai. Paplitusios daugiausia vidutinio ir šilto klimato juostose visame žemės rutulyje. Tai daugiausia puskrūmiai ir krūmai. Daugelis jų yra lianos, iki 10 ir daugiau metrų ilgio. Žiedai sukrauti į žiedynus, rečiau būna pavieniai.

Žydi ilgai, po keletą mėnesių įvairių spalvų žiedais. Laipiojančios ir krūminės raganės naudojamos vertikaliam apželdinimui. Geriausia tinka plonos vielinės atramos. Raganės pagal žiedų dydį skirstomos į stambiažiedes (žiedų skersmuo 6-20 cm) ir smulkiažiedes (žiedai iki 5 cm skersmens).

Žakmano raganė (C. x jacmanii) hibridas. Iki 3 m aukščio liana. Žiedai 12-15 cm skersmens, raudoni, pereinantys į mėlynai violetinius. Lapai iš 3-5 lapelių: Gausiai žydi birželio-liepos mėnesį.

Raganėms reikia derlingos, gausiai organinėmis trąšomis (pūdiniu, perpuvusiu mėšlu) patręštos, kalkingos, vandeniui laidžios dirvos. Mėgsta saulėtą vietą, bet pakenčia dalinį pavėsį. Raganių šaknys, šviečiant stipriai saulei, perkaista. Iš tos pusės patariama pastatyti akmenį ar pasodinti pusaukščių gėlių arba mulčiuoti durpėmis.

Visos stambiažiedės veislės dauginamos tik vegetatyviškai: dalijant senus kerus, atlankomis ir auginiais. Seni kerai dalijami pavasarį. Lengviausia dauginti atlankomis. Rudenį stiebai paguldomi ir užpilami lengva žeme. Pavasarį iš bamblių pradeda augti stiebai ir šaknys. Rudenį jau turime jaunus augaliukus. Kitą pavasarį jie atskiriami nuo kero ir sodinami į parinktą vietą.

Auginiai įšaknydinami šiltame inspekte. Birželio pabaigoje arba liepos pradžioje nupjaunami auginiai su 2 bambliais. Susmeigiami į smėlio ir durpių mišinį inspekte taip, kad apatinis bamblys būtų žemėje. Palaikoma 20-22°C temperatūra. Iki rudens įsišaknyja.

Article Categories:
Gėlės

Comments are closed.