Bal 10, 2024
6 Views
Komentavimas išjungtas įraše Rausvoji rodiolė daugiametis žolinis augalas

Rausvoji rodiolė daugiametis žolinis augalas

Written by

Rausvoji rodiolė, arba auksinė šaknis, daugiametis žolinis storlapių šeimos augalas. Šakniastiebis stambus, gumbo pavidalo, su daugybe pridėtinių pumpurų. Šakniastiebių didumas ir masė labai nevienodi. Žinoma didžiausia šakniastiebio masė iki 3,5 kg. Šakniastiebius gramdant, jie skleidžia būdingą kvapą, kuris truputi panašus į rožių aliejaus kvapą (iš to ir kilo rūšies pavadinimas). Rausvoji rodiolė dauginasi vegetatyviškai, geriausiai šakniastiebio skiautėmis, taip pat sėklomis. Augalas pasitaiko Vakarų Europos kalnuose, Sibire, Tolimuosiuose Rytuose. Auga aukštikalnių juostoje, alpinėse ir subalpinėse pievose, sėkmingai auginamas Baltarusijoje. Tačiau ne vien pavadinimas puošia augalą.

Šios genties augalų rūšių cheminė sudėtis dar visapusiškai neištirta. Rausvosios rodiolės žiedynuose yra dažinių medžiagų (flavonoidų), lapuose — alkaloidų, šaknyse — rauginių medžiagų, eterinio aliejaus, organinių rūgščių, nemaža laboratoriniais tyrimais chromatografu išskirtos kristalinės medžiagos, nuo kurių priklauso tam tikros šio augalo preparatų stimuliuojančios ir tonizuojančios savybės. Altajaus liaudies medicinoje rausvosios rodiolės požeminė dalis nuo seno vartojama kaip vaistas, pašalinantis nuovargį ir padidinantis darbingumą. Dažniausiai gaminamas antpilas sauso šakniastiebio užpilama vandens), kuris geriamas valgomąjį šaukštą 2 3 kartus per dieną prieš valgį.

Auksinę šaknį vartoja nuo pervargimo mažakraujystes skrandžio ligoms, lytiniam silpnumui, nervų ligoms gydyti, o daugiausia dėl to, „kad apskritai būtu sveiki”. Su šiuo augalu susiję daugybė legendų. Senovinis altajiečių liaudies padavimas skelbia: tas, kuris ras auksinę šaknį, bus iki gyvenimo pabaigos laimingas ir sveikas, išgyvens du amžius. Dar neseniai auksinę šaknį kartu su maralo ragu įteikdavo jaunajam kaip vestuvine dovaną, „kad padidintų savo giminę”. Kelis šimtmečius Kinijos imperatoriai rengė specialias ekspedicijas auksinės šaknies ieškoti. Kaip didžiausią vertybę ją pergabendavo per sieną kontrabandininkai.

Senieji Altaus gyventojai slėpė rodiolės. Augalo būdus gaubė paslaptis, kuriais tėvas perduodavo kartais jį kartu su šeima. Beveik Er. Tornsko universiteto ruošė kaimus, į tas vietas, kur pagal padavimus augo auksinė šaknis. Tačiau legendinio augalo nerado. Tiktai 1961 metais TSRS MA Sibiro skyriaus biologijos instituto bendradarbiams pavyko rasti auksinę Kalnu Altajaus kenių taigoje, apie 300 m aukštyje. žinoma, kad daugelio šalių tautos vartojo rausvosios rodioles lapus maistui. Iš gležnų jaunų ūglių ir lapų, nupjautų prieš žydėjimą, Europoje gamindavo salotas. Augalo šakniastiebius labai vertino senovės graikai; iki VIII amžiaus jie buvo vartojami kaip raugas ir dažas teritorijoje nuo Švedijos iki Viduržemio pajūrio. Turėdami ilgametį psichostimuliatorių, ypač gamtinės kilmės, tyrimo patyrimą, mokslininkai eksperimentiškai patikrino rodiolės stimuliuojančias ir adaptogenines savybes, palygindami ją su ženšeniu, eleuterokoku ir leuzėja.

Pirmasis eksperimentinis rodiolės tyrimas parodė, kad 20% spiritinė jos tinktūra turi stimuliuojančių savybių. Svarbiausias ir prieinamiausias gydymui auksinės šaknies preparatas yra skystas augalo ekstraktas. Preparatas gaunamas iš susmulkintų šaknų ir šakniastiebių ekstraktuojant juos spiritu santykiu 1:1. Paruoštas ekstraktas yra tamsiai rudas skystis, turintis būdingą aromatinį kvapą, panašų į rožes kvapą. TSRS sveikatos apsaugos ministerijos farmakologijos komitetas leido vartoti medicinos praktikoje ir pramoniniu būdu gaminti rodiolės ekstraktas Rodiolės preparatai mažai nuodingi nesukelia pastebimų bendros organizmo būklės ir kraujo forminių elementų pakitimų. Dėl psichostimuliuojančio ir adaptogeninio veikimo sąveikos ekstraktas pasirodė kaip vertingas vaistas praktiškai sveikiems žmonėms, kurie dirba ilgai trunkanti įtemptą, reikalaujantį daug protinių ir fizinių jėgų, darbą.

Terapinis rodiolės poveikis labiau reiškiasi esant funkciniams nervų sistemos pakitimams po sunkių vidaus ir infekcinių ligų, esant neurozėms, sumažėjusiam kraujospūdžiui (hipotonijai). Vartojant rodiolės ekstraktą po 15 lašų 3 kartus per dieną, išnyko arba sumažėjo bendras silpnumas, išsekimo jausmas, pagreitėjęs nuovargis, mieguistumas diena (po to nesutrinkant nakties miegui). Pašalinių reiškinių nebuvo Norėdami nustatyti rodioles stimuliuojamų poveiki protui veikla, mokslininkai atliko bandymus. Pavartojus preparatą vieną pagerėjo žmogaus darbingumas ir atsakomoj: organizmo kraujotakos aparato reakcija į fizinį krūvį, sumažėjo klaidu skaičius tekste. Po tyrimu komplekso mokslininkai rekomendavo auksinės šaknies ekstraktą vartoti nuo pervargimo, kuris atsiranda atliekant įtemptą fizinį darbą, taip pat tada, kai reikia pagreitinti atstatomuosius organizmo procesus po intensyvių kai kurių sporto šakų treniruočių krūvių.

Rodiolės preparatai silpnai trumpat veikia cukraus kiekį kraujyje (jj mažina), slopina eksperimentinės aterosklerozės vystymąsi, skatina tulžies išsiskyrimą, eksperimentinėmis sąlygomis veikia panašiai kaip hormonai lytines Haukas, normalizuoja endokrininių liaukų būklę. Analogiški rezultatai gauti ir veikiant eleuterokoko, leuzėjos ir ženšenio ekstraktams. Preparato negalima vartoti esant labai ryškiems padidėjusio jaudrumo požymiams, hipertoninėms krizėms, karščiavimui. Rodiolė vartojama ne tik vaistiniams preparatams, bet ir nealkoholiniams tonizuojantiems gėrimams gaminti. Toks gėrimas gaminamas mūsų šalyje vadinamas „Sajanais”, o Bulgarijoje — „Auksiniu Altajaus gėrimu”, kuris turi didelę paklausą ir konkuruoja su pepsikola. Šaknis, auganti Altajaus kalnuose, iš tikrųjų pasirodė esanti tarsi auksinė.

Article Categories:
Gėlės

Comments are closed.