Gru 5, 2022
22 Views
Komentavimas išjungtas įraše Ugniažolė yra nuodingas augalas

Ugniažolė yra nuodingas augalas

Written by

Ugniažolė yra nuodingas augalas, tačiau tinkamai surinkta ir naudojama ji gali padėti sumažinti skausmą, niežulį ir padėti pašalinti spuogus ar grybelines ligas.

Jei pamatysite krūme ar panamoje augantį geltonai žydintį augalą, kurio lapai ir stiebas apaugę plaukeliais, o praplėšus – ryškiai oranžinėmis, tirštomis sultimis, žinokite, kad tai ugniažolė. Kai kurios jūsų močiutės patarė jo sultimis tepti karpas, todėl jis dažnai buvo vadinamas tiesiog ugniažole.

Pavasarį geltonai žydintis vaistinis augalas Didžioji ugniažolė yra daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 30-100 cm aukščio. Šaknis yra geltona, panaši į kamieną. Stiebas šakotas, stačias, plikas, dažnai apaugęs retais plaukeliais.

Lapai giliai plunksniškai skiautėti, prie augalo pagrindo stiebiški, kylant aukštyn tampa pliki. Apatinė lapo pusė pilkšvai žalia, viršutinė – ryškiai žalia.

Žiedai susitelkę skėčiuose stiebų viršūnėse, koteliai įvairaus ilgio. Žiedą sudaro 4 geltoni, 0,8-1,5 cm ilgio, apverstos kiaušiniškos formos žiedlapiai ir 2 gelsvos spalvos taurėlapiai. Žiedkočiai dvilypiai. Taurėlapių daug. Jos ir piestelė vienodo ilgio, dvigubai ilgesnės už žiedlapius. Žydi gegužės-rugsėjo mėnesiais.

Vaisius – dvilytis, siauras ir ilga dėžutė. 2-5 cm ilgio, 2-3 mm pločio. Prinokęs atsiveria iš apačios į viršų. Sėklos pailgos, juodos, tinkliškos, šiurkščios, su žvynuotu sėklų dygliu. Jos 1,2-1,7 mm ilgio ir 0,8-1,2 mm pločio. Augalas subrandina iki 35 000 sėklų.

Dauginasi sėklomis, kurias perneša skruzdėlės, mintančios mėsingu sėklų spygliu. Ugniažolė yra nuodingas augalas. Jo preparatų negalima vartoti nėščiosioms, krūtimi maitinančioms moterims ir vaikams. Ugniažolės negalima vartoti kartu su alkoholiu, esant kepenų sutrikimams, ant atvirų žaizdų. Ilgalaikis vartojimas gali sukelti burnos gleivinės ar odos sudirginimą. Ilgą laiką neatsargiai vartojant vidinius preparatus gali būti pažeistos kepenys.

Apsinuodijimo simptomai Vėmimas ir viduriavimas, burnos gleivinės deginimo pojūtis, skausmas šlapimo pūslės srityje, šlapinimasis su krauju. Sunkiais apsinuodijimo atvejais lygiųjų raumenų, lytėjimo nervų ar net centrinės nervų sistemos paralyžius. Galimas mirties atvejis, jei paralyžiuojamas kvėpavimo centras. Apsinuodijus ugniažolėmis, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Vaistinės savybės Ugniažolės kaupia analgetinių ir priešuždegiminių savybių turinčias medžiagas. Liaudies medicinoje vartojama antžeminė ugniažolės dalis ir jos sultys. Dėl antiseptinių savybių ugniažolės sultimis gydomos karpos, spuogai, grybelinės ligos ir malšinamas niežulys. Kai kuriuose šaltiniuose nurodoma, kad mišiniai su ugniažolėmis buvo naudojami raupams ir odos vėžiui gydyti.

Ugniažolės žolė renkama kaip vaistinė žaliava ir nupjaunama, kai žydi. Surinkta žolė greitai išdžiovinama ir dažnai naudojama, kad nepradėtų pelyti. Jei smulkinate džiovintas ugniažolės žoles, būkite atsargūs, nes dulkės gali sudirginti nosies ir burnos gleivinę.

Taip pat galima naudoti šviežias ugniažolės, kurias galima ilgiau laikyti tamsioje vietoje ir užšaldyti. Jei žinote, kur augo ugniažolė, galite ją iškasti iš po sniego ir naudoti.

Paplitimas Lietuvoje Ugniažolė Lietuvoje yra dažnas augalas, aptinkamas pakelėse, kalvų šlaituose, panamėse, pavėsingose vietose. Randama vienintelė rūšis – paprastoji ugniažolė.

Kiti naudojimo būdai Ugniažolės preparatus bitininkai naudoja bitėms gydyti.

Ugniažolės nuoviras naudojamas sodo kenkėjams naikinti. Kosmetikoje ugniažolės dedama į kremus nuo spuogų, jos preparatai naudojami veido šlakams šalinti. Išgautos sultys naudojamos metalurgijos pramonėje. Kiti faktai Oranžinės spalvos augalo sultys yra tirštos, lipnios, karčios ir deginančio skonio.

Šaltinis – https://lt.wikipedia.org/wiki/Ugnia%C5%BEol%C4%97

Article Categories:
Augalai

Comments are closed.