Kov 19, 2024
8 Views
Komentavimas išjungtas įraše Vaistinis pataisas – daugiametis, sporinis, amžinai žaliuojantis augalas

Vaistinis pataisas – daugiametis, sporinis, amžinai žaliuojantis augalas

Written by

Vaistinis pataisas priklauso pataisinių (Lycopodiaceae) šeimai. Tai daugiametis, sporinis, amžinai žaliuojantis mūsų miškų augalas. Tenka pabrėžti, kad pataisas floristiniu požiūriu yra reliktinis augalas, nuo sporos sudygimo iki žydėjimo praeina 27—30 metų. Todėl yra nedovanotinas nusikaltimas rauti šiuos augalus papuošimams kaip žalumyną.

Pataisas birželio—liepos mėnesiais išaugina sporofilus, netiksliai žmonių vadinamus varputėmis, iš kurių, jas padžiovinus saulės atokaitoje, išbyra labai smulkios, geltonos spalvos sporos. Sporae lycopodii tai ir yra vaistinė žaliava. Sporose būna iki 50proc riebalinio aliejaus. Sporų ypatybė yra ta, kad jos nehigroskopiškos ir jose nesusidaro sąlygos veistis grybelių sporoms bei bakterijoms.

Sporos vartojamos barstyti iššutusioms vietoms, ypač vaikams. Vaistinėse vartojama apibarstyti piliulėms, kad jos nesuliptų. Seniau sporos buvo vartojamos šlapimo išsiskyrimui skatinti. Pastaruoju metu retai bevartojama.

Tačiau šiais laikais sporos plačiai vartojamos technikoje — liejyklose formoms išbarstyti ir kitose metalo apdirbimo šakose. Bendrai jos yra daugiau indiferentinė medžiaga, tačiau pataiso žolė (Herbą Lycopodii) turi stipriai veikiančių alkaloidų, kurie dar ne visiškai ištirti

Article Categories:
Gėlės

Comments are closed.