Rgs 6, 2023
34 Views
Komentavimas išjungtas įraše Chrizantema (Chryzanthemum)

Chrizantema (Chryzanthemum)

Written by

Gentyje yra apie 50 rūšių. Priklauso astrinių (Asteraceae) šeimai. Augalai paplitę daugiausia vidutinio klimato juostoje. Kilę iš Korėjos, Japonijos ir Kinijos. Tai daugiamečiai žoliniai augalai, puskrūmiai.

Chrizantemos yra vienos iš svarbiausių pasaulinės gėlininkystės kultūrų. Žydi rudenį-žiemą, pamerktos į vandenį gerai išsilaiko po 2-3 savaites. Šiuos gražius augalus mes nuo seno esame ipratę vadinti chrizantemomis, tačiau botanikai dvimetes chrizantemas priskyrė dendrantemų genčiai ir dabar jau vadina dendrantemomis.

Korėjinė chrizantema (Ch. coreanum) smulkesnius žiedus gausiai pražystančių šakų viršūnėse rugpjūčio-spalio mėnesį. Nemažai jos veislių žiemoja lauke. Kad krūmai būtų dekoratyvūs, reikia kasmet persodinti.

Indijinė chrizantema (Ch. indicum) yra reiklesnė šilumai. Rudenį pridengiama arba auginama šiltnamiuose. Žiedynai labai dideli, įvairiaspalviai. Žydi spalio-gruodžio mėnesį.

Chrizantemos labai sparčiai auga liepos-rugpjūčio mėnesį. Joms reikia saulėtos vietos, trąšios žemės. Stambiažiedėms veislėms išskabomi ūgliai, paliekant kere 2-5, pašalinami pažastiniai ūgliai. Smulkiažiedėms, priešingai, yra nuskabomos ūglių viršūnės, kad viršutinėje stiebo dalyje gausiau šakotųsi ir susiformuotų daugiau žiedų.

Chrizantemos sodinamos daugiamečių gėlių dekoratyvinėse lysvėse, auginamos vazonuose, tinka puokštėms. Dauginamos auginiais, sėklomis, dalijant senus kerus pavasarį.

Kai kurios chrizantemos sunkiai peržiemoja. Jos rudenį susodinamos į vazonus ir laikomos 3-5°C temperatūros šviesioje patalpoje, retkarčiais palaistomos, kad neperdžiūtų. Sausio ar vasario mėnesį galima įnešti į šiltesnę ir šviesesnę patalpą.

Užaugę 3-5 cm auginiai nupjaunami ir susodinami į dėžutes su smėlio ir durpių mišiniu. Įsišaknyja per 2-3 savaites. Po to sodinami į vazonėlius ar dėžutes, o gegužės mėnesio antroje pusėje į augimo vietą.

Article Categories:
Gėlės

Comments are closed.