Kov 29, 2024
5 Views
Komentavimas išjungtas įraše Debesylas — vienas gana paplitusių vaistinių augalų

Debesylas — vienas gana paplitusių vaistinių augalų

Written by

Debesylas — vienas gana paplitusių, žinomų, bet truputi pamirštų vaistinių augalų. Tai iki 1,5 m aukščio daugiametis žolinis augalas, su dideliais lapais ir geltonais žiedais, kurie yra panašūs į saulėgrąžos. Žydi birželio rugsėjo mėnesi. Auginamas darželiuose, daržuose, pasitaiko kaip sulaukėjęs augalas upių pakrantėse, laukuose, pievose visoje Baltarusijos teritorijoje. Gydymui vartojami šakniastiebiai su šaknimis.

Nuo senų laikų debesylas žinomas kaip vaistas nuo karštligės, viršutinių kvėpavimo takų uždegimo, pagerinantis virškinimą ir medžiagų apykaitą. Šakniastiebiai ruošiami rudenį arba anksti pavasarį. Debesylo šakniastiebiuose ir šaknyse yra eterinio aliejaus, inulino, alkaloidų, saponinų, acto ir benzoinės rūgščių, vitamino E.

Tokia biologiškai aktyvių medžiagų įvairovė leido mokslininkams ir gydytojams rekomenduoti šaknis gydymui: kaip atsikosėjimą palengvinantį jo antpilą sergant ūminėmis ir lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis. Jis ruošiamas kartu su piliarožės, saldymedžio šaknimis, kurių imama po lygiai: 2 arbatiniai šaukšteliai šaknų mišinio užpilama 2 stiklinėmis šalto duodama pritraukti 8 valandas ir geriama po pusę stiklinės 3 kartus per dieną.

Antpilas, paruoštas iš 30 g šaknų ir 1 litro verdančio vandens, geriamas po pusę stiklinės 3 kartus per dieną esant sumažėjusiam skrandžio turinio rūgštingumui ir esant skrandžio uždegimui (gastritui), taip pat sergant opalige; kartais vartojama tinktūra, kuri ruošiama iš šaknų su vynu (10-15 g šaknų ir 0,5 litro vyno).

Medicinos pramonė gamina iš debesylo preparatą alantoną, vartojamą skrandžio ligoms (gastritui, opaligei) gydyti. Antpilas, nuoviras ir alantonas vartojami sergant ir kepenų bei tulžies pūslės ligomis; šiuo atveju labai svarbus debesylo eterinis aliejus, kuris atpalaiduoja vidaus organų raumenis ir neleidžia užsistovėti tulžiai. Nustatyta, kad šios „saulėgrąžos” šaknis padidina tulžies susidarymą ir padeda jai išsiskirti.

Indijoje debesylas vartojamas sergant reumatu ir lėtiniu bronchitu, VDR geriamos jo arbatos, ekstraktas sergant skrandžio ir kvėpavimo takų ligomis. Austrijoje augalo „devynios stebuklingos jėgos” palengvina ligonio būklę sergant plaučių ligomis. Bulgarijoje jis vartojamas kaip vaistas, žadinantis skrandžio ir žarnyno sekreciją, nuo uždegimų ir atsikosėjimą palengvinantis vaistas, sergant inkstų, kepenų ligomis, taip pat vartojamas išoriškai, kai niežti odą.

Esant diatezėms ir vaikų egzemai, vartojamas šios sudėties nuoviras: po 5 g debesylo, gencijono ir kraujažolės šakniastiebių užpilama 0,5 litro vandens, mišinys verdamas 10 minučių, duodama pritraukti 30 minučių. Geriamas šiltas nuoviras po valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną prieš valgį 1-2 mėnesius. Sausos šaknies milteliais barstomos trofinės opos, o tepalu gydoma furunkuliozė, karbunkulai ir pūlinės žaizdos.

Article Categories:
Gėlės

Comments are closed.