Geg 5, 2021
149 Views
Komentavimas išjungtas įraše KAI KURIOS SVARBESNĖS PAGALBINĖS MEDŽIAGOS

KAI KURIOS SVARBESNĖS PAGALBINĖS MEDŽIAGOS

Written by

Skiedikliai vartojami tirštiems dažams iki darbui tinkamo tirštumo skiesti ir jų riebumui, nudažyto sluoksnio blizgėjimui bei džiūvimui reguliuoti.

Terpentinas — labiausiai žinomas aliejinių dažų, lakų ir emalių skiediklis. Jis gaminamas iš pušų ir eglių sakų arba iš sakingų pušinių kelmų, malkų.

Sakų terpentinas yra geresnis — šviesesnis, švaresnis, maloniau kvepia, o su juo atskiesti dažai greičiau ir tvirčiau išdžiūsta.

Kelmų terpentinas yra tamsesnis, labiau dvokia ir su juo atskiesti dažai ne taip greitai džiūsta, sluoksnis esti ne toks kietas.

Geras terpentinas, užlašintas ant balto popieriaus, turi, nepalikdamas jokio pėdsako, išgaruoti.

Lakinis benzinas, arba lakinis žibalas (vaitspiritas),— bespalvis, į benziną panašaus kvapo skystis, gaminamas destiliuojant naftą. Jis vartojamas taip pat aliejiniams dažams skiesti.

Solventnafta — žibalo kvapo skystis, gaunamas distiliuojant akmens anglį. Solventnaftos mišinys su lakiniu benzinu (1 : 3) labai tinka lakams ir emaliams skiesti.

Aliejinius dažus galima skiesti ir paprastu vairuotojų benzinu, taip pat ir žibalu, tačiau jais skiestų dažų sluoksnis nėra toks kietas ir patvarus.

Labai gerai aliejinius dažus, aliejinius lakus ir emalius skiedžia tapybiniai skiedikliai, parduodami plokščiuose buteliukuose po 150 g.

Nitrolakams bei nitroemaliams skiesti vartojami specialūs nitroskiedikliai arba acetonas.

Spiritiniai lakai ir politūros skiedžiami paprastu denatūruotu arba techniškuoju spiritu.

Sikatyvai, arba džiovintojai, vartojami aliejinių dažų sluoksnio džiūvimui pagreitinti. Tačiau reikia atsiminti, kad, pridėjus per daug sikatyvo, džiūvimas gali ir pablogėti, be to, nuo per didelio jo kiekio dažų sluoksnis darosi trapus, ima trūkinėti. Todėl sikatyvą reikia naudoti saikingai. gatavai paruoštus dažus jo pakanka pilti apie 4-5% ir ne daugiau kaip 10%.

Vario sulfatas, kitaip vadinamas vario kuporosu, vitrioliu, mėlynuoju akmenėliu, yra mėlyni kristalai, vartojami daugiausia gruntui ruošti.

Geležies sulfatas, vadinamas dar geležies kuporosu, vitrioliu, žaliuoju akmenėliu, yra žalsvi kristalai, vartojami taip pat daugiausia gruntui ruošti.

Alūnas (kalio aliuminio sulfatas) — stambūs bespalviai skaidrūs kristalai. Vartojamas gruntui paruošti ir dažams sutirštinti, dažant purkštiant.

Kaustikinė soda, kitaip vadinama gailiuoju natriu, natrio šarmu, muilo akmeniu, vartojama seniems aliejinių dažų sluoksniams suminkštinti ir nuimti.

Kietas (ūkiškas) ir skystas (žaliasis) muilas vartojami gruntui ruošti ir šiaip valymui.

Svidinamasis popierius ir pemza vartojami paviršiams svidinti (šlifuoti).

Paprastas svidinamasis popierius gaminamas, apibarstant smulkiau ar stambiau sugrūsto stiklo, titnago arba smėlio grūdeliais įteptą stalių klijais tvirtesnį popierių arba audinį. Svidinamojo popieriaus smulkumas ar stambumas žymimas numeriais.

Natūrali pemza — vulkaninės kilmės lengva akyta uoliena. Prekyboje ji esti netaisyklingos formos gabalais.

Dirbtinė pemza — žymiai sunkesnė, rupesnio ar smulkesnio grūdo medžiaga, parduodama keturkampiais, truputi nusmailėjančiais gabalais.

Skardiniams stogams ir metalinėms konstrukcijoms dažyti vartojami skalūniniai dažai

Article Categories:
Statybų aprašymas

Comments are closed.