Rgs 6, 2023
53 Views
Komentavimas išjungtas įraše Kardelis (Gladiolus)

Kardelis (Gladiolus)

Written by

Gentyje yra daugiau kaip 200 rūšių, kurios priklauso vilkdalginių (Iridaceae) šeimai. Daugiausia jos paplitusios Pietų Afrikoje, Vidurio ir Pietų Europoje. Mūsų respublikoje savaime auga dvi rušys.

Sodinis kardelis (G. x hybridus) išvestas kryžminant įvairias rūšis. Augalų stiebai pavieniai, statūs, daugiažiedžiai, 80-150 cm aukščio. Žiedai susitelkę į vienašonį žiedyną, dideli. Žydi liepos-rugpjūčio mėnesį. Žiedai vienspalviai arba įvairiaspalviai, netaisyklingi, iš 6 vainiklapių.

Kardelių daug auginama puokštėmis. Jais puošiami ir dekoratyviniai želdiniai. Geriausiai auga Kardelių gumbasvogūniai iškasami rugsėjo mėnesį. Iškasus stiebai nupjaunami iki pat gumbasvogūnio ar paliekant nedidelį kelmelį. Per žiemą kardeliai laikomi vėsioje vietoje. Gerai išdžiovinti gumbasvogūniai prieš sodinant nuvalomi, nuo jų atskiriami ,,vaikučiai”. Kad greičiau sudygtų, 2-3 dienoms pamerkiami į vandenį.

Į lauką kardeliai sodinami balandžio-gegužės pabaigoje. Rudenį kardelių galima ir neiškasti, tik reikia gerai pridengti saulėtose, nuo vėjų apsaugotose vietose su trąšia dirva.

Kardeliai dauginami gumbasvogūniais, gumbapumpuriais (,,vaikučiais”). Gumbasvogūnių sodinimo gylis priklauso nuo jų dydžio ir dirvos sunkumo. Didelius gumbasvogūnius lengvose dirvose reikia sodinti 8-10 cm, smulkius 3-4 cm gylyje, o sunkiose dirvose – atitinkamai 2-3 cm sekliau.

Article Categories:
Gėlės

Comments are closed.