Lap 8, 2022
218 Views
Komentavimas išjungtas įraše Kiaulytė (epideminis parotitas)

Kiaulytė (epideminis parotitas)

Written by

Kiaulytė (epideminis parotitas). Tai taip pat viruso sukeliama užkrečiamoji liga. Jos metu dažniausiai patinsta paausinės seilių liaukos. Šia liga paprastai serga vaikai nuo 3 iki 15 metų. Užsikrečiama nuo ligonio, artimai su juo bendraujant, pavyzdžiui, bučiuojantis arba kartu valgant iš vieno indo, naudojantis tais pačiais stalo įrankiais. Užkratas plinta oro lašiniu keliu, ligoniui kalbant, čiaudint. Inkubacinio periodo trukmė 10-23 dienos.

Liga prasideda staiga. Kūno temperatūra pakyla iki 38-39°C, skauda ausį, taip pat kaklą, gerklę kramtant ir ryjant. Dėl to vaikai atsisako valgyti. Patinsta vienas arba iš karto abu paausiai. Oda išsitempia, blizga, bet neparausta.

Vaiko veidas įgauna išvaizdą, primenančią nupenėtą kiaulytę. Kartais ligonis gali pradėti vemti, skauda pilvą. Kiaulytė pavojinga liga, nes galimos komplikacijos – kasos, smegenų dangalų ir sėklidžių uždegimas.

Vaikui susirgus, skubiai iškvieskite gydytoją ir tiksliai vykdykite jo nurodymus. Kad neišsivystytų komplikacijos, sergantį vaiką išlaikykite lovoje, neleiskite jam pavargti, maitinkite skystu maistu. Burnai skalauti duokite ramunėlių arbatos, o kaklą šiltai apriškite. Jeigu ligonis pradeda stipriai vemti, jam ima skaudėti galvą ar pilvą, pakartotinai iškvieskite gydytoją ir, jam nurodžius, vaiką paguldykite į ligoninę.

Sergantį vaiką nuo sveikų atskirkite 9-11 dienų, nesvarbu, kad jo savijauta gera. Buvusieji kontakte su ligoniu į vaikų įstaigas nepriimami 3 savaites. Kaip kiekvienos vaikų užkrečiamosios ligos atveju, visus, su kuo bendraujate, informuokite apie vaiko ligą. Persirgus kiaulyte, lieka pastovus imunitetas.

Stomatitas. Tai burnos gleivinės uždegimas – gana dažna mažų vaikų užkrečiamoji liga. Užsikrečiama nuo vaiko arba suaugusio žmogaus, sergančio lūpų pūsleline ar burnos gleivinės uždegimu. Liga plinta per ligonio indus ir įrankius, naudojantis jo rankšluosčiu, artimai su juo bendraujant, pavyzdžiui, bučiuojantis.

Liga prasideda gana staigiai. Pakyla kūno temperatūra, burnoje atsiranda įvairaus didumo pūslelių. Joms pratrūkus, susidaro skausmingos, kartais kraujuojančios, baltu apnašu pasidengusios opelės. Patinsta dantenų, liežuvio, burnos ir lūpų gleivinė. Skauda valgant, atsiranda seilėtekis. Ligonis atsisako valgyti, ypač aštrių ir karštų patiekalų.

Mažiau skauda nuo drungno, pusiau skysto, nesūdyto, nerūgštaus ir truputį salstelėjusio valgio. Ligoniui tinka pienas, pieniška manų košė su sviestu, pertrinta varškė, minkštai virtas kiaušinis, kisielius, pertrintų daržovių košė.

Article Categories:
Sveikata

Comments are closed.