Bal 26, 2024
4 Views
Komentavimas išjungtas įraše Paprastasis raugerškis – daugiametis krūmas

Paprastasis raugerškis – daugiametis krūmas

Written by

Paprastasis raugerškis priklauso raugerškinių (Berberidaceae) šeimai. Tai daugiametis krūmas. Lietuvos TSR geografiniame plote nevienodai išsiplatinęs. Kauno, Vilniaus miestų apylinkėse auga gausiau, kituose rajonuose — rečiau; Šiaurės Lietuvoje beveik neaptinkamas. Dažnai sodinamas parkuose kaip dekoratyvinis ir iš dalies kaip vaisinis krūmas. Uogose gausu askorbininės rūgšties. Tačiau raugerškis žalingas javams, kaip tarpinis rūdžių grybų maitintojas.

Vaistinei žaliavai gaminti renkama žievė nuo stiebų ir šaknų: Cortex Berberidis ligni (nuo augalo stiebų), Cortex Berberidis radicis (nuo šaknų). Si žaliava plačiai vartojama liaudies ir mokslinėje medicinoje. Žievėje randama šių veikliųjų medžiagų: alkaloidų, berberidino ir į jį panašių oksikantino ir palmatino, kurių žievėje būna iki 2%. Šie alkaloidai mažai nuodingi ir neturi narkotinio veikimo.

Be to, randama geltonai dažančių medžiagų. Alkaloidų kompleksas o ypač berberidinas, patekęs į organizmą, mažina kraujo spaudimą, padidina kvėpavimo amplitudę. Minėtieji alkaloidai, pasak pro Mušinskio, savo struktūra yra panašūs į kai kuriuos opijaus alkaloidus. Todėl kai kurie specialistai pataria vartoti raugerškio preparatus gydant morfinistus

Article Categories:
Gėlės

Comments are closed.