Bal 3, 2024
6 Views
Komentavimas išjungtas įraše Paprastoji skalsė priklauso žagrūninių šeimai. Tai parazitinis grybas

Paprastoji skalsė priklauso žagrūninių šeimai. Tai parazitinis grybas

Written by

Paprastoji skalsė priklauso žagrūninių (Hypocreaceae) šeimai. Tai parazitinis grybas, kuris parazituoja rugių varpose. Svarbus jo gyvenimo momentas — rugių žydėjimas. Rugių žydėjimo metu į žiedą turi patekti skalsės spora.

Patekusi į rugio žiedo mezginę, spora sudygsta ir nuo to momento mezginė užleidžia vietą grybo hifams, kurie čia plinta, misdami tuo maistu, kuris turėjo tekti grūdui. Tuojau po grybo įsiveisimo pradeda vystytis konidijos ir tuo pat metu gaminasi saldus skystis, kuris apsivelia konidijomis. Tą skystį su konidijomis mėgsta įvairios musės. Pastarosios, skraidydamos nuo vieno žiedo ant kito, rugių žydėjimo metu užkrečia kitus žiedus ir tokiu būdu grybas išsiplatina. Konidijos, patekusios į žiedo mezginę, greitai išsivysto į grybieną-sklerotį, kuris yra sudarytas iš tankiai susipynusių hifų.

Skalsių išsiplatinimas rugiuose yra blogos agrotechnikos ir prastos rugių veislės požymis. Žemės ūkio mokslas energingai kovoja su skalsėmis. Dėl to farmacinė pramonė kasmet vis mažiau gauna šios brangios žaliavos vaistų gamybai. Pastaraisiais metais dedama daug pastangų specialiai auginti skalsės. Tam tikslui laboratorijose užauginamos skalsiagrybio konidijos ir numatyti rugių plotai žydėjimo metu apkrečiami, apipurškiant juos specialiais tirpalais, kuriuose yra konidijų.

Taigi vaistinę žaliavą sudaro suaugę ragelių pavidalo skleročiai (Secale cornutum), kurie subrendę būna rudai juodos spalvos, jų piūvis balzganai rožinės, o pasenusių — rudos spalvos Žaliavoje randama alkaloidų ergotoksino, ergometrino ir kt. Be to dar būna daug riebalinio aliejaus (35—40%), tiramino, histaminoir kitų medžiagų. Skalsiagrybiai labai seniai vartojama vaistinė žaliava ginekologijoje. Alkaloidų kompleksas veikia (kraujo indus ypač gimdos sutraukimą, dėl to stabdo kraujavimus ir palengvina gimdymo procesus. Tačiau skalsės preparatai turi būti vartojami tiktai gydytojui nurodžius, nes, nelaiku pavartojus, gali sukelti abortus ir kitas nemalonias pasekmes Farmacinė pramonė gamina ekstraktus, grynus alkaloidus ampulėse injekcijoms; natūralus skalsiagrybis rečiau vartojamas

Article Categories:
Gėlės

Comments are closed.