Gru 6, 2022
90 Views
Komentavimas išjungtas įraše Spalinės – smulkiausios baltos kirmėlės

Spalinės – smulkiausios baltos kirmėlės

Written by

Spalinės. Tai smulkiausios (3-12 mm ilgio) baltos kirmėlės, gyvenančios užsikrėtusiųjų žarnyne. Užkrato šaltinis – spalinių turintis žmogus. Naktį spalinės išlenda pro išeinamąją angą, padeda kiaušinėlius ir žūva.

Mergaitėms spalinės dažnai nušliaužia į lytinius organus. Kai spalinės šliaužia, įkyriai ir labai niežti. Besikasant kiaušinėliais užsiteršia rankos, ypač panagės. Paskui, jeigu rankos neplaunamos, kiaušinėliai patenka ant maisto produktų, patalynės, žaislų ir įvairių daiktų, nuo kurių užsikrečia kiti.

Spalinėms patekus į lytinius organus, prasideda jų uždegimas. Gleivinė parausta, ima niežėti, pūliuoti, kartais atsiranda pilvo skausmai, šlapimo nelaikymas. Tuomet ne tik vargina niežėjimas, bet ligonis pasidaro ir labai nervingas, sutrinka miegas, skauda ir svaigsta galva, jis viduriuoja ir t. t. Vaikai pradeda blogiau mokytis, nebegali sukaupti dėmesio, pasidaro irzlūs.

Spalinėmis serga suaugusieji ir vaikai. Nesilaikant asmens higienos taisyklių, miegant neperklotoje lovoje arba kartu su sergančiuoju, nesunkiai užsikrečiama spalinėmis. Taip jos ir paplinta šeimoje, bendrabučiuose, internatuose.

Nuo spalinių turi gydytis tuo pačiu laiku visi šeimos arba kolektyvo nariai. Pradėję gydytis, griežtai laikykitės asmens higienos taisyklių: išsimaudę apsivilkite švariais baltiniais ir pakeiskite visus lovos skalbinius, miegokite atskirose lovose. Neleiskite vaikams čiulpti pirštų, kramtyti nagų, kišti į burną žaislų bei kitų daiktų. Grindis, baldus, vaikų žaislus valykite drėgnu skuduru, kurį vėliau perpilkite verdančiu vandeniu ar pavirinkite. Maisto produktus, virtuvės reikmenis ir kitus dažnai naudojamus daiktus saugokite nuo musių.

Jeigu vaikas turi spalinių, itin kruopščiai nukarpykite jo nagus. Rytą ir prieš valgį nuplaukite rankas. Vaiką apmaukite uždaromis kelnaitėmis. Vieną savaitę kasdien jas plaukite, virinkite ir lyginkite karšta laidyne.

Rytą ir vaikui pasituštinus, apiplaukite užpakaliuką šiltu vandeniu. Norint greitai išgydyti spalines, reikia laikytis aukščiau aprašytos vaiko priežiūros, gydytis visiems šeimos nariams. Priešingu atveju vien nuo vaistų bus trumpalaikis (2-3 mėn.) efektas, nes išsigydę vaikai užsikrės pakartotinai ir vėl susirgs.

Norint išvengti kirmėlių, svarbu daržo ar sodo netręšti nekompostuotomis išmatomis, visiems šeimos nariams laikytis asmens higienos taisyklių. Pavyzdžiui, kaskart prieš valgį reikia plauti rankas, trumpai kirpti nagus, nevalgyti neplautų žalių daržovių, vaisių ir uogų, saugoti maistą nuo musių, vaikams duoti gerti tik virintą vandenį. Be to, vaikams negalima glostyti nei šunų, nei kačių, nes jų kailis gali būti užterštas kirmėlių kiaušinėliais.

Kai vaikas skundžiasi pykinimu, galvos svaigimu, galvos ar pilvo skausmais, galima įtarti, jog jis turi kirmėlių. Tuomet kreipkitės į gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą.

Vaikams neduokite stirnienos, zuikienos, briedienos ir šernienos (nesvarbu, kokiu būdu paruoštos), nes gali užsikrėsti pavojingomis kirmėlėmis – trichinelėmis. Kaip apsaugoti vaikus nuo užkrečiamųjų ligų.

Article Categories:
Sveikata

Comments are closed.