Vas 13, 2024
19 Views
Komentavimas išjungtas įraše Veiksniai, lemiantys per didelį drėgmės buvimą nurodytos vietos dirvožemyje

Veiksniai, lemiantys per didelį drėgmės buvimą nurodytos vietos dirvožemyje

Written by

Dirvožemis užmirkęs dėl užsitęsusių kritulių, pakilusio gruntinio vandens lygio arba nuolatinio žemų žemės sklypų užtvindymo.

Šiais metais daugelis sodininkų pastebėjo, kad dirvožemyje yra daug drėgmės, dėl kurios susidarė kebli. Vandens užtvindymas rudenį yra didelis trūkumas augalams, besiruošiantiems ištverti žiemos sezoną. Todėl jiems trūksta deguonies, trukdo kvėpavimo procesams, todėl dirvožemyje kaupiasi anglies dioksidas, o augaluose kaupiasi kenksmingos medžiagos.

Vaismedžiai ir vaiskrūmiai neoptimaliai auga nuolat prisotintose vietose, kur derlingas dirvožemio sluoksnis yra ypač seklus. Perteklinė drėgmė ne tik prasiskverbia į sodo sklypą, bet ir į gretimą būstą. Be to, dėl perteklinės drėgmės augalai tampa jautrūs ligoms, o žmonės – pažeidžiami uodų platinamų negalavimų.

Dirvožemis prisisotina vandens dėl užsitęsusių kritulių, pakilusio gruntinio vandens lygio arba nuolat užtvindytų žemumų sklypų plotų. Šis perteklinis vandens susilaikymas gali būti siejamas su molio sluoksnio, esančio po plonu viršutiniu dirvožemio sluoksniu, nepralaidumu, dėl kurio po ilgų smarkių liūčių nusėda.

Dėl šio veiksnio vaismedžių pamatas patiria didelių sunkumų, todėl šaknys negali tinkamai aprūpinti medį ir jo vaisius būtinomis maistinėmis medžiagomis. Dėl to sodas tampa nederlingas, vaismedžiai sunkiai klestėja ir suformuoja tvirtą vainiką. Be to, atšiauriomis žiemos sąlygomis šie medžiai greitai užšąla ir miršta. Perteklinės drėgmės prisotintuose soduose vaismedžiai derlių gali duoti tik ribotą laikotarpį, maždaug 12–13 metų. Norint sušvelninti šiuos iššūkius, reikia imtis aktyvių priemonių, pavyzdžiui, įrengti tinkamas drenažo sistemas, įterpti papildomą dirvos sluoksnį, įrengti paaukštintas lysves uogoms, daržovėms ir gėlėms auginti.

Išsaugomas tik efektyvus drenažas.

Sėkmingas vandens pertekliaus pašalinimas paprastai apima melioracijos griovių iškasimą ir papildomo dirvožemio įterpimą į derlingą viršutinį sluoksnį. Norint išspręsti visą teritorijos perimetrą, būtina iškasti 30–50 cm pločio ir 40–60 cm gylio tranšėjas. Kad būtų lengviau patekti į tokią zoną, per griovį turi būti nutiestas tiltelis, o prie įvažiavimo transporto priemonėms griovio viduje įrengiamas betoninis vamzdis, po kurio klojama skalda.

Atsižvelgiant į vietos matmenis ir vandens aukščio mastą, gali prireikti iškasti uždarus kanalus patalpose, ypač sodo teritorijoje. Šie kanalai, išdėstyti kas 10–30 vienetų, turi būti nukreipti į šoninius aikštelės kanalus. Labai svarbu pažymėti, kad visų drenažo kanalų priežiūra yra būtina ir ją reikia atnaujinti kas 2–3 metus.

Didesnis efektyvumas pasiekiamas įgyvendinant drenažo priemones visoje impregnavimo zonoje, įskaitant ekspansyvių griovių iškasimą, kuris palengvina vandens perteklių išleidimą į žemesnes aukštumas. Jei tokios galimybės nėra, būtų protinga statyti nedidelį dirbtinį rezervuarą žemiausiame sklypo taške, esančiame toliau nuo sodo, į kurį būtų galima nukreipti vandens perteklių.

Dirvožemio buvimas gali kelti problemų net žiemos sezono metu. Veiksmingas sprendimas pašalinti vandens perteklių paprastai apima drenažo griovių iškasimą ir papildomo dirvožemio įterpimą į derlingą žemės sluoksnį.

Pakeltoje padėtyje atmosferos būklei būdingas sumažėjęs drėgmės lygis.

Siekiant išspręsti per didelės drėgmės sklypuose problemą, be sausinimo priemonių įgyvendinimo, patartina užberti papildomą grunto sluoksnį. Šį sluoksnį turėtų sudaryti derlingos žemės ir smėlio mišinys, praturtintas tiek organinėmis, tiek mineralinėmis trąšomis. Verta paminėti, kad ilgai naudojant šį dirvožemį gali padidėti rūgštingumas, todėl, dedant papildomą sluoksnį, rekomenduojama įterpti ir kalkių.

Nesant tinkamai įrengtų melioracijos griovių, pasiūlymas apima bendrą visos teritorijos aukštį, užliejant didesnį žemės plotą smėlio mišiniu. Tačiau verta paminėti, kad šis darbas yra ir daug darbo, ir daug kainuojantis, nes net ir kuklus sklypas reikalauja išnaudoti daugybę mašinų išteklių. Nepaisant to, manoma, kad šis metodas duoda pastebimų ir naudingų rezultatų.

Neįprasta pasirinktinai paaukštinti tam tikras sklypo sritis, pavyzdžiui, skiriant erdvę tik desertiniams vaismedžiams ir karščiui atspariems dekoratyviniams krūmams auginti. Nepaisant to, labai svarbu nepamiršti, kad tokiais atvejais dirvožemio lygis laikui bėgant neišvengiamai mažės, o medžių ilgaamžiškumas dirbtinai pakeltame sklype išliks tik maždaug 15 metų.

Atskiriems augalams ir augalų sankaupoms reikia įrengti paaukštintas lysves ir dirbtinius piliakalnius, kurių aukštis ne mažesnis kaip 40-50 cm. Medžiams sodinti sukurto piliakalnio skersmuo turi būti ne mažesnis kaip 1,5-2 metrai. Idealiu atveju visapusiškas požiūris, apimantis drenažo sutvarkymą, po kurio paruošiamas sklypas ir galiausiai augalijos pasodinimas, duoda geriausių rezultatų.

Teikiama pagalba gerinant augalų augimą ir gerovę.

Jei impregnuotiems augalams reikia skubios pagalbos, labai svarbu nepamiršti, kad pagrindinis tikslas yra užtikrinti, kad šaknys būtų tinkamai vėdinamos. Todėl būtina pakeisti augalus supančią dirvą.

Norint išlaikyti optimalų augimą, drėgname sklype būtinas didesnis trąšų kiekis. Be to, vėlyvojo rudens sezono metu aplink vaismedžius, vaiskrūmius, dekoratyvinius krūmus ir kitus augalus patartina uždėti apsauginį mulčio sluoksnį. Ši praktika veiksmingai apsaugo augalus nuo galimos šalčio žalos žiemos mėnesiais.

Specialiai įdirbta velėna taip pat padeda sumažinti dirvožemio drėgmę. Patartina sėti žolę vejoms ir įveisti dekoratyvinius daugiamečius žolinius augalus visose patalpose, įskaitant medžius supančius plotus. Šie žoliniai augalai turi savybę sugerti didelį kiekį drėgmės, taip nukreipdami dalį vandens nuo kultūrinių augalų ir palengvindami jų egzistavimą.

Padidėjusios drėgmės laikotarpiu vasarą patartina išgauti smulkius augalus su nesandariomis šaknimis, leisti jiems išdžiūti, o vėliau persodinti į viršutinį žemės sluoksnį. Be to, šie augalai turėtų būti maitinami sudėtingomis trąšomis ir apdoroti, kad būtų išvengta ligų ir pelėsių. Daržovėms ir uogoms rekomenduojama sukurti mažas paaukštintas lysves, idealiu atveju, kai lysvės aukštis yra 30 cm, o plotis – 1 metras.

Dirvožemio buvimas gali sukelti komplikacijų net žiemos sezono metu. Tokiame dirvožemyje bet kuriai augalijai augti bus trukdoma ilgą laiką.

Homeopatiniai vaistai neapsiriboja žmonių naudojimu, įrodydami jų universalumą.

Dėl užsitęsusių kritulių smarkiai išeikvojus dirvožemyje būtinų maistinių medžiagų ir padidėjusio jautrumo šaknų puvimui įmirkusioje dirvoje, augalams būtina pagalba. Lietingomis sąlygomis kai kurie ekspertai siūlo naudoti žmonėms vartoti skirtus homeopatinius vaistus kaip priemonę augalams gelbėti. Verta paminėti, kad homeopatiniai vaistai, neturintys neigiamo poveikio žmonėms, nekelia pavojaus sukelti alergiją ar pakenkti organizmui, taip užtikrinant, kad neturės jokio žalingo poveikio augalams.

Štai keletas įdomių rekomendacijų, kurias pateikė kai kurie sodininkystės ekspertai:
• Belladonna 200C – vienas iš pagrindinių homeopatinių priešuždegiminių vaistų, skiriamų nuo paraudimo, patinimų ir pulsuojančių skausmų bet kurioje kūno vietoje, pvz., tonzilito, gastrito ir kitų uždegimų, rudais ar raudonais lapeliais. Padėkite augalams pradėti augti. Kritimas iš nuolatinio panardinimo.
• Thuja 30C – vienas dažniausiai vartojamų vaistų karpoms, papilomoms ir karpoms gydyti. Padeda erozuotiems ir išsekusiems augalams, kamuojamiems grybelinių ligų.
• Cuprum metallicum 30C žmonės naudoja nuo spazmų. Augalas puikiai tinka pseudomiltligės ir įvairių kitų grybelinių ligų profilaktikai.
• Dulcamara 30C ne tik saugo žmonių odą ir kvėpavimo takus nuo drėgmės ir šalčio, bet ir padeda augalų šaknims išvengti puvinio ir grybelinių ligų.
• Kali iodatum 30C žmonės vartoja slogai, sinusitui gydyti ir kvėpavimui palengvinti. Tinka supuvusiems augalų šaknims gydyti ir naujų šaknų formavimuisi skatinti.
• Natrio sulfidas 30C vartojamas bronchitui gydyti. Augalai apsisaugo nuo grybelinių ligų.
• Pulsatilla 30C – tai preparatas, pagamintas iš šilkmedžio ir turintis gana galingą poveikį. Vartojamas nuo peršalimo, karščiavimo, gripo, uždegimų, įvairių rūšių spuogų, šienligės ir kt. Šis vaistas gelbsti augalus, kurių šaknys parudavo, suminkštėjo ir pradeda formuotis duobutes.

Norint efektyviai gydyti augalus, 6-8 porcijas (pvz., tabletes) paskirtų vaistų rekomenduojama ištirpinti vos 150 ml vandens. Vėliau kas 2-3 dienas patariama po 6-8 arbatinius šaukštelius tolygiai paskirstyti po augalo šaknų sistemą (užtikrinkite, kad būtų naudojamas nemetalinis šaukštas).

Kuriems konkrečiai augalams gresia didelis pavojus?

Įvairūs augalai pasižymi skirtingu atsparumo vandeniui lygiu.

• Daugelis vaismedžių visiškai šlapią dirvą ištveria apie mėnesį. Tačiau silpnesni medžiai gali susirgti ir žūti net po metų ramybės.
• Stiprūs augalai, aronija yra atsparūs drėgmei, pakenčia ir rimtesnį dirvožemio permirkimą.
• Serbentai iš dalies pakenčia didelę drėgmę, bet gali būti ligoti.
• Vynuogių šaknys puikiai toleruoja drėgną dirvą, tačiau svarbu, kad ant žemės nebūtų augalo šakų.
• Braškės stovintį vandenį pakenčia apie savaitę. Kuo didesni krūmai, tuo sunkiau jį toleruoti.
• Rožės gėlynuose tikriausiai ne taip nukentės nuo drėgmės pertekliaus. Jie pakankamai atsparūs. Senovės burtai gali atlaikyti ir rimtus potvynius.
• Bijūnai kenčia nuo užsitęsusio vandens sąstingio, todėl aplink krūmą reikėtų bent jau lašinti drėgną žemę, kad šaknys šiek tiek išdžiūtų ir būtų sausesnės trąšos.
• Užliejamų sklypų šeimininkai ypatingą dėmesį turėtų skirti eglėms, tujoms ir alyvmedžiams. Togos visiškai nekenčia nuo užmirkimo ir aukšto gruntinio vandens, o eglės labai jautrios dėl užmirkimo atsirandančiam deguonies trūkumui dirvoje. Net stambūs alyvmedžiai išmirkę dažnai žūva, o riešutmedžiai ir šermukšniai nemėgsta drėgmės pertekliaus.
• Sode reikėtų pasirūpinti agrastais ir avietėmis. Tai augalai, kurie jautrūs drėgmės pertekliui. Kai kurios veislės gali mirti.
• Gana atsparios užmirkimui gėlės: astilbės, chrizantemos ir flioksai. Seni vilkdalgių ir narcizų krūmai ilgą laiką gali toleruoti drėgmės perteklių, tačiau jie gali būti ligoti ir nežydėti.

Article Categories:
inžinerija

Comments are closed.