Spa 29, 2022
114 Views
Komentavimas išjungtas įraše Grūdinimas – tai visa sistema priemonių, skirtų organizmo atsparumui didinti

Grūdinimas – tai visa sistema priemonių, skirtų organizmo atsparumui didinti

Written by

Tik ką gimęs naujagimis patenka į naują aplinką. Tolesnė sveikatos būklė priklauso nuo to, kaip kūdikis sugeba prisitaikyti prie pakitusių sąlygų. Kaip žinia, neretai sveiki naujagimiai, patekę į blogas sąlygas, išauga silpni, ligoti. Ir priešingai, silpni naujagimiai, patekę į geras sąlygas, užauga sveiki ir stiprūs. Tai priklauso nuo daugelio veiksnių: kūdikių priežiūros, maitinimo, grūdinimo, persirgtų ligų ir kt.

Grūdinimas – tai visa sistema priemonių, skirtų organizmo atsparumui didinti. Užgrūdintas organizmas esti atsparesnis ne tik neigiamiems aplinkos poveikiams, bet mažiau imlus įvairioms ligoms (viršutinių kvėpavimo takų katarui, gripui ir kt.). Be to, užsigrūdinę vaikai serga lengviau negu neužsigrūdinę.

Grūdinimo esmę sudaro organizmo termoreguliacijos mechanizmų treniruotė įvairiems temperatūros poveikiams.

Žmogaus kūno paviršiuje yra daugybė galinių nervų atsišakojimų, kurie vadinami receptoriais. Jie, veikiami aplinkos temperatūros, perduoda impulsus į centrinę nervų sistemą. Nuo šalčio odos kraujagyslės susitraukia, ir dėl to mažiau išsiskiria šilumos. Ir priešingai, kai receptorius veikia aukšta temperatūra, odos kraujagyslės išsiplečia ir daugiau šilumos išsiskiria į aplinką, kūnas atšąla. Be to, prisideda prakaitavimas, nuo kurio dar labiau sustiprėja šilumos išskyrimas į aplinką.

Sistemingai veikiant įvairiems temperatūros dirgikliams, sustiprėja galvos smegenų žievės ryšys su odos receptoriais, ir organizmas pradeda greičiau reaguoti į oro temperatūros svyravimus. Kuo geriau funkcionuoja odos kraujagyslės, t. y. susitraukia nuo šalčio ir išsiplečia nuo šilumos, tuo geriau organizmas prisitaiko prie netikėtai pasikeitusios aplinkos temperatūros poveikio.

Bendros grūdinimo taisyklės. Į grūdinimo priemonių kompleksą įeina grynas oras, saulės vonios, vandens procedūros, tinkama apranga, fizinis organizmo lavinimas.

Pradedant vaikus grūdinti, svarbu laikytis šių taisyklių:

Grūdinti reikia sistemingai. Nereguliarus grūdinimas neefektyvus, nes ilgos pertraukos tarp procedūrų nesustiprina pasiekto rezultato ir viską tenka pradėti iš pradžių.

Article Categories:
Sveikata

Comments are closed.